Siyaset
Giriş Tarihi : 14-12-2016 09:52   Güncelleme : 14-12-2016 09:52
Abone ol

CHP'li Akkaya: ''Siz Çalışma Bakanlığı yapıyorsunuz, işveren örgütlerinin temsilcisi değilsiniz''

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak; Çalışma Bakanının taşeron işçiler için söylediği “Devlete kapak atmaya çalışıyorlar” lafını sert sözlerle eleştirdi.

CHP'li  Akkaya: ''Siz Çalışma Bakanlığı yapıyorsunuz, işveren örgütlerinin temsilcisi değilsiniz''

Akkaya konuşmasına çocuk işçilikle başlayan hayat hikâyesini anlatarak başladı. 11 yaşında gündüzleri soba fabrikasında çalışıp; akşamları okullarda okuduğunu söyleyen Akkaya; bu noktalara varmak için çok çalıştığını, bu çalışmalarının meyvesi olarak da ileriki dönemlerinde Sendika Genel Başkanlığı yaptığını;  Cumhuriyet Halk Partisine TÜRK-İŞ'e bağlı 16 tane sol, sosyal demokrat parti sendika başkanının tek aday önerisi olarak parti meclisine geldiğini belirtti.

Akkaya; hayatı boyunca hep işçi haklarını savunduğunu; daima işçilerin yanında; omuz omuza, alanlarda, meydanlarda olduğunu belirttikten sonra; bir Çalışma Bakanı’nın da işçiden yana olması gerektiğini; onların haklarının mutlak savunucu olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Bakanı’nın taşeron işçilerle ilgili söylediği sözlerin kabul edilemez olduğunu belirtti ve Bakan’ı şu sözlerle eleştirdi:

“Sayın Bakan, siz Çalışma Bakanısınız, Çalışma Bakanlığı yapıyorsunuz, işveren örgütlerinin temsilcisi değilsiniz. Rekabeti savunmak sizin hiç işiniz değildir. Siz, rekabetin yarattığı sömürüyü azaltmak, işçilerin ezilmesini önlemek için Çalışma Bakanlığı yapıyorsunuz. Ben muhalefet partisinin bir milletvekiliyim.

Verdiğiniz bir demeçte, yasal hakkına rağmen, yargı kararlarıyla kazanmış olduğu taşerona kadro hakkına rağmen o hakkı isteyen bir işçiyi, "devlete kapağı atmak" sözleriyle aşağılıyorsunuz. Size göre bu şık bir davranış ise; o zaman bu mantıkla; “Sayın Cumhurbaşkanı’nın sınıf arkadaşı olmanız sebebi ile mi Devlete kapak attığınız?”  söylemim nasıl şık olmuyor?    

"AKP'nin bütün grubu sarayın tek bir önerisiyle gelmiştir, milletvekili olmuştur.” dedi.