Siyaset
Giriş Tarihi : 07-11-2016 16:00   Güncelleme : 07-11-2016 16:00
Abone ol

CHP'li Aksünger'den havuz medyasına eleştiri: ''VPN suçtur haberlerini VPN kullanarak yapıyorlar''

3 Kasım gece geç saatlerde, HDP Eşbaşkanları ve milletvekillerine gözaltı operasyonları ile eşzamanlı başlayan sosyal medya engellemeleri, 4 Kasım gecesi VPN servislerinin de engellenmesiyle farklı bir boyut kazandı.

CHP'li Aksünger'den havuz medyasına eleştiri: ''VPN suçtur haberlerini VPN kullanarak yapıyorlar''

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere gönderildiği açıklanan bir talimat ile 5651 sayılı kanunun 6. maddesinin 1. fıkrasının (ç) bendi çerçevesinde, şirket ismi de verilerek bazı VPN servislerinin kapatılması istendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Parti Meclisi toplantısından sonra CHP Genel Merkezi’nde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 5651 sayılı kanunun ilgili maddesinde, “Erişimi engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirlerin alınmasından” bahsedildiğini söyleyen Aksünger, “Bu düzenlemeye, kanunun TBMM’den geçirildiği zaman Anayasa’ya, halkın iletişim ve haber alma özgürlüğüne aykırı olduğu için karşı çıkmıştık. Şimdi bu hukuksuz madde üzerinde daha da ağır bir hukuksuzluk yapılıyor. Bu uygulamayla Türkiye Kuzey Kore, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerle sınıf arkadaşı yapılıyor” dedi.

Maddenin erişim engelleme kararı verilen yayınlardan bahsettiğini vurgulayan Aksünger, Facebook, WhatsApp, Twitter, YouTube gibi iletişim ve sosyal medya ağları için erişim engelleme kararı olmadan, hükümetin hukuksuz talimatlarıyla “boğaz sıkma”, yani trafiği daraltarak engelleme yapıldığını söyledi. 

Aksünger, BTK’nın talimat ekinde herhangi bir erişim engelleme kararı gönderip göndermediğini merak ettiklerini, varsa bu kararların açıklanmasını, yoksa bu hukuksuz uygulamalara derhal son verilmesi istediklerini açıkladı.

Herhangi bir erişimi engelleme kararı olsa bile, maddenin sadece ilgili yayınları kapsadığını, ancak VPN servislerine dönük engellemeyle VPN kullanıcılarının internet trafiğinin tamamen bloke edildiğini vurgulayan Aksünger, “Örnek olarak söylüyorum, VPN kullanarak Başbakanlık sitesine girip Binali Yıldırım’ın açıklamalarına bakacaksanız, onu da engelliyorlar”, dedi. 

Uygulamanın ticari faaliyetler ve rekabet hukuku açısından sorunlu olduğuna değinen Erdal Aksünger, kısaca VPN olarak anılan sistemin “Sanal Özel Ağ” anlamına geldiğini ve binlerce şirket tarafından güvenlik, sanal toplantı, ortak çalışma ve dosya paylaşımı gibi amaçlarla kullanıldığını hatırlattı. Aksünger, “Hükümeti ve BTK’yı uyarıyoruz. Yaygın bir VPN engellemesi şirketlerin ticari faaliyetlerini de engeller, uluslararası sorunlara yol açar ve ekonomide kayıplara neden olur” uyarısında bulundu. 

BTK’nın şirket ismi vererek VPN engelleme talimatı vermesinin rekabet hukuku açısından da sorunlara yol açabileceğini açıklayan Aksünger, internet servis sağlayıcıların bu hukuksuz talimatlara direnmesi gerektiğini, aksi durumda kendilerinin de hukuki sorunlar yaşamasının olası olduğunu söyledi.

Aksünger, hükümetin halkı VPN servislerine mahkum etmesinin ortaya çıkardığı maddi yük ve güvenlik risklerini sürekli hatırlattıklarını, şimdi de bu servislere ödenen paranın çöpe gitmeye başladığını söyledi. Son iki gündür medyaya VPN kullanmanın suç olduğunu ima eden haberlerin servis edildiğine dikkat çeken Aksünger, “İşin ironik yanı, haberi yapan ajans bunları sosyal medyada VPN kullanarak paylaşıyor. Türkiye’de faaliyeti olan bütün uluslararası şirketler ve kişisel gizliliğe, sansüre, baskıya karşı milyonlarca insan VPN kullanıyor. Bu manipülasyona derhal son verin, halkı ve iş dünyasını tedirgin etmeyin.” dedi.