Siyaset
Giriş Tarihi : 31-08-2016 21:07   Güncelleme : 31-08-2016 21:42

CHP'li Aktürk: ''Şimdi yeni bir Kurtuluş Savaşı vermek zorundayız''

CHP Ümraniye İlçe Başkanı Cafer Aktürk, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Aktürk, ''30 Ağustos, Mondros Mütarekesinden başlayan, Anadolu’nun ve İstanbul’un işgali ile bir ulusun bağımsızlığını ortadan kaldırmaya çalışan emperyalist güçlere karşı yoksul ama onurlu bir halkın kurtuluş mücadelesinin başarıya ulaştığı gündür'' açıklamasında bulundu.

CHP'li Aktürk: ''Şimdi yeni bir Kurtuluş Savaşı vermek zorundayız''

CHP Ümraniye İlçe Başkanı Cafer Aktürk'ün mesajı şöyle:

''30 Ağustos Başkomutanlık ve Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, saygıyla, şükranla anıyoruz.

Atatürk'ün başkomutanlığında, Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Taarruz ‘un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu'dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 20 Temmuz 1922'deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü.

Büyük Taarruz Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başlamış, düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

30 Ağustos, Mondros Mütarekesinden başlayan,  Anadolu’nun ve İstanbul’un işgali ile bir ulusun bağımsızlığını ortadan kaldırmaya çalışan emperyalist güçlere karşı yoksul ama onurlu bir halkın kurtuluş mücadelesinin başarıya ulaştığı gündür.

30 Ağustos ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

30 Ağustos bize tek mesaj veriyor...

Dünyanın her yerinde emperyalizme karşı ulusal kurtuluş mücadeleleri çok değerlidir...

Bizim topraklarda daha bir değerlidir...

Selam olsun bu ruha...

30 Ağustos Zaferi ile taçlanan ve bir ulusun gurur ve var olma mücadelesi, hemen peşinden demokratik, laik bir cumhuriyetle yeni bir aşamaya ulaşmıştır.

Cumhuriyetimiz neredeyse yüz yıla yaklaşan geçmişi ile hepimize yurttaşlık hukuku içinde huzurlu, güvenli, müreffeh bir hayat sunmaya çalışmıştır.

Ne yazık ki, 15 Temmuz akşamı, geçmişiyle, geleceğiyle hepimizin ortak duygularını, değerlerini temsil eden cumhuriyetimiz alçak bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştır.

Partimizin esas kurucu unsuru olduğu ve partimizin halkımıza bir armağanı olan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti büyük bir saldırıya uğramıştır.

Küresel güçlerin güdümündeki ırkçı, gerici, dinsel referanslarla organize olmuş, devleti içten içe ele geçirmiş darbeciler, antiemperyalist bir savaşın sonunda kurulmuş bu Cumhuriyete yıkmaya çalışmışlardır.

Çok şükür bu saldırı bastırılmış, devlet bu darbeci çetelerin eline bırakılmamıştır.

Bir kez daha cumhuriyetin demokratik, laik karakterinin önemi ortaya çıkmıştır.

Darbeci çetelerle bir zamanlar yol arkadaşlığı yapan siyasi iktidarın cumhuriyetin faziletlerini idrak etmesini diliyoruz.

Şimdi daha özgür, daha eşit, daha kardeş bir yurttaşlar topluluğu haline gelmenin yollarını düşünmeli, hayata geçirmeliyiz.

Yani, şimdi yeni bir Kurtuluş Savaşı vermek durumundayız.

Bu mücadele hepimizin ellerinde, omuzlarında bir sorumluluk, bir vatan borcudur.

Bu itibarla 30 Ağustos Zafer Bayramını bir kez daha kutluyor, saygılar sunuyorum.''

AdminAdmin