Siyaset
Giriş Tarihi : 19-03-2021 13:56   Güncelleme : 19-03-2021 13:56

CHP'li Antmen Çalışanları Tehdit Eden Müdürü TBMM'ye Taşıdı

Türkiye’nin su gündemi, “Kentlerde Sürdürülebilir Su Politikaları Zirvesi” ile İzmir'de masaya yatırılıyor. Dünya Su Günü olan 22 Mart’ta yapılacak su buluşması, kentlerin suyla ilgili sorun ve çözümlerini tartışarak yaşanabilir ve dirençli kentler yaratmak için ihtiyaç duyulan çözümleri birlikte oluşturmayı amaçlıyor. Türkiye’nin su gündemine yönelik ulusal ve uluslararası bilimsel teknik sunumlar yapılacak. Su ile ilgili birim uzmanlarının, bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin, çiftçi, sanayici gibi sektörel kullanıcıların, doğa, çevre örgütlerinin ve su endüstrisinde yer alan kurumların katılacağı yuvarlak masa toplantılarına CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı da eşlik edecek. Su, kuraklık ve iklim değişikliği ile ilgili bir manifestonun da açıklanacağı zirveye 22-23 Mart tarihlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar İzmir’de ev sahipliği yapacak. Zirvede İzmir, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, Mersin, Muğla ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanları bir araya gelecek. Başkanlar, Türkiye’nin suyla ilgili sorunlarını ve çözümlerini tartışacak. Geleceğimizi güvence almak için bir aradayız Toplantının ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, iklim krizinin ülkemizdeki en ağır sonuçlarından birinin kuraklık ve susuzluk tehlikesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: ''İklim krizine sessiz kalmanın hiçbir özrü olamazdı. Biz, Türkiye’nin 11 Büyükşehir Belediyesi’nin başkanları, bu sorumluluktan hareketle 22 Mart’ta İzmir’de buluşuyoruz. Amacımız, iklim krizinin ağır sonuçlarını da dikkate alarak Türkiye’nin suyunu daha iyi yönetmek için yeni bir su politikası önermek ve yol haritamızı konunun uzmanlarıyla birlikte belirlemek. Böylelikle bu topraklardaki geleceğimizi, hepimiz, çocuklarımız ve doğamız için güvence altına almak.”

CHP'li Antmen Çalışanları Tehdit Eden Müdürü TBMM'ye Taşıdı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen önergesinde “Bahsi geçen Toroslar PTT Müdürü, hukuka ve yasalara tamamen aykırı davranmaktadır. Sendikal faaliyetler Anayasa’nın 90. Maddesi ve uluslararası sözleşmeler ile güvence altındadır. Mersin Toroslar Posta Dağıtım Merkezi Müdürü Ali Engin Güney tarafından iş yeri temsilcilerinin masasında bulunan sendikal çalışmaları anlatan kitap, İdari Hizmet Sözleşmesi el broşürleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bildirileri ile sendikaların resmi yazışma evrakları imha edilmiştir. Konuya ilişkin Ali Engin Güney ile görüşme talebinde bulunan sendika temsilcilerine Güney tarafından ‘Siz kimsiniz, ben size hesap vermem, siz bana soru soramazsınız, haddinizi bilin’ ifadeleri kullandığı belirtilmiştir. Bu olayın ardından da Müdür Ali Engin Güney tarafından sendika üyesi bir dağıtıcının yeri değiştirilmiş ve baskıya devam edilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Alpay Antmen’in soruları şu şekilde;

 

– Mersin Toroslar PTT Müdürü Ali Engin Güney tamamen yasal olan sendikal faaliyetleri engelleme cesaretini nereden almaktadır? PTT çalışanlarını tehdit eden bu müdür hakkında idari ve hukuki soruşturma açılmış mıdır? Açıldıysa ne aşamadadır?  Covid-19 salgını döneminde her türlü risk ve sıkıntıya rağmen var gücüyle çalışan PTT çalışanlarına yapılan bu zulme neden ses çıkartılmamaktadır?

 

- Sendika evraklarını çöpe atmak Anayasal sendika özgürlüğüne aykırı değil midir? Konuyla ilgili bakanlık olarak ne tür girişimlerde bulunacaksınız? Bahsi geçen müdürün görevden alınması düşünülmekte midir?

 

– Çalışanları tehdit eden ve sendikal faaliyetleri yasalara aykırı şekilde engelleyen müdür yerine mağdur olan PTT emekçisinin sürülmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunu akla, hukuka ve vicdana uygun buluyor musunuz?

 

– Mersin Toroslar PTT Müdürü Ali Engin Günay’ın göreve atandığından bu yana kendisi hakkında yapılan şikayet ve suç duyurusu sayısı kaçtır? Bunların akıbetleri nedir?

AdminAdmin