18 AĞUSTOS 2019 Pazar 13:49
Politika
Giriş Tarihi : 17-01-2019 13:12   Güncelleme : 17-01-2019 13:12

CHP'li Arık: 'Engelli çocuğu yüzünden lojmandan çıkartılan vatandaşın dramını meclise taşıdı'

'SİZ HİÇ ÇOCUK OLMADINIZ MI SAYIN MÜDÜR?'

CHP'li Arık: 'Engelli çocuğu yüzünden lojmandan çıkartılan vatandaşın dramını meclise taşıdı'

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, engelli çocuğu nedeniyle TEİAŞ 11. Bölge Müdürlüğü’ne ait lojmanlardan çıkartılmak istenen vatandaşın dramını meclise taşıdı. AKP’li yetkililere ve Bölge Müdürüne seslenen Arık, “Zekeriya Şerefoğlu'nun lojmandan çıkartılmasının nedeni: Özgül öğrenme güçlüğü olan oğlunun top oynarken cam kırması, komşunun oğlunun bisikletine binmesi, çocukların birbiriyle kavga etmesi. Ben buradan Zekeriya Şerefoğlu'nu lojmandan atan bölge müdürüne seslenmek istiyorum: Siz hiç çocuk olmadınız mı sayın müdür?”
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TBMM’de görüşülmekte olan 37 Sıra Sayılı Kanun Teklifi üzerinde söz aldı. Torba yasanın 54’üncü maddesi üzerinde söz alan Arık, AKP’nin dış politikasını eleştirdi. AKP’nin ikiyüzlü bir dış politika izlediğini ifade eden Arık, “Trump'ın Türkiye'yi tehdit eden küstah ‘tweet’ine sadece üzüntüsünü dile getiren, Türk askerinin başına çuval geçirildiğinde ‘Nota verin.’ dediğimizde ‘Ne notası, müzik notası mı?’ diyerek âdeta Türkiye'nin onuruyla dalga geçen, Barzani'nin bayrağını Atatürk Havalimanı'na asıp sözde bağımsızlık referandumuna göz yuman, YPG'nin başındaki ismi Türkiye'de kırmızı halıyla karşılayıp lahmacunlarla besleyen, Şam'da cuma namazı hayali kurup 4 milyon Suriyeliye Türkiye'nin kapılarını açan, Süleyman Şah Türbesi'ni arkasına bakmadan kaçıran, bayrak dikmeyi televizyonlarda sadece reklam programlarına veren, bir taraftan Filistin için ağlarken diğer taraftan İsrail'le iş tutan AKP'nin ikiyüzlü dış politikası için ben ne söyleyebilirim? Buradan şunu da peşinen söylemek isterim ki: Bayrak dikmek öyle televizyonlara reklam vererek olmaz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi gidip kurtardığın yere dikilir bayrak. Şunu da söylemek isterim ki: Hiçbir egemen güç Türkiye'ye ayar veremez, Türkiye'yi tehdit edemez.” diye konuştu. 
FETÖ'YE AŞKINIZIN DA, KAVGANIZIN DA BEDELİNİ VATANDAŞA ÖDETİYORSUNUZ
 “FETÖ, AKP'nin gözünde muhterem hoca efendiyken Kayseri'de vatandaşa yaşatılan dramı ve AKP'nin muhterem hoca efendisi FETÖ olduğunda yine Kayseri'de vatandaşlara yaşattıkları dramı anlatmak istiyorum. Ben bugün FETÖ Kayseri'de üniversite kurmak isteyince ‘Kayseri'de FETÖ'ye 1 kuruş arsa vermedim, menfaat sağlamadım.’ diyerek televizyon televizyon gezenlerin, vatandaşın elinden evini, arsasını nasıl alıp da FETÖ'ye verdiklerinden bahsetmek istiyorum” diyen Arık, Kertmelik Mahallesi’nde evleri ve arsaları ellerinden alınan vatandaşların sorunlarını gündeme getirdi. Kertmelik Mahallesi sakinlerinin siyasi baskı ile ev ve arsalarını Burç Eğitim Vakfı’na devretmek zorunda bırakıldığını belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “FETÖ üniversite kurmak isteyince vatandaşın Talas'ın Kertmelik mahallesindeki konutlarına ve arsalarına göz koyar. Orada yaşayan sakinlerin tüm itirazlarına rağmen siyasi baskı kurularak zorla konutları ve arsaları ellerinden alınarak Burç Eğitim Vakfı'na devredilir. Karşılığında ise bu yurttaşlar Talas'ta Anayurt mahallesindeki konutlara yerleştirilir. Gün gelir ortaklık bozulur, 15 Temmuz hain darbe girişimi gerçekleşir, Burç Eğitim Vakfının tüm mal varlıklarına el konulup Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilir. Şimdi bu vatandaşlara ‘Tapunuzu almamışsınız, oturduğunuz konutlar da Burç Eğitim Vakfına ait, bu vakfın mal varlıklarına da el konuldu, derhâl evinizi boşaltın.’ deniliyor. Yani, sonuçta, FETÖ ‘Muhterem Hoca Efendi’yken vatandaşın elinden Kertmelik'teki evini, arsasını alıp FETÖ'ye verdiniz, muhterem hoca efendi ‘FETÖ’ olduğunda da vatandaşın Anayurt'taki evini devlet olarak siz alıyorsunuz. Burada vatandaşın suçu ne? FETÖ'ye aşkınızın da, kavganızın da bedelini vatandaşa ödetiyorsunuz. Yani, FETÖ'yle iş tutan siyasi iktidar ama bedelini ödeyen her koşulda vatandaş oluyor. Vatandaşın bu sorununu derhâl çözün, mağduriyetini giderin.”

AKP’NİN ‘YENİ TÜRKİYESİ”
TEİAŞ 11. Bölge Müdürlüğü lojmanlarında oturan Zekeriya Şerefoğlu isimli vatandaşın engelli oğlu nedeniyle lojmandan çıkartıldığını belirten Arık, “Hani, sık sık, yeni bir devlet kurulmuşçasına, ‘yeni ve eski Türkiye’ kıyaslamasını yapıyorsunuz ya, ben size AKP'nin yeni Türkiye'sinde Kayseri'de bir vatandaşımızın yaşadığı dramı anlatmak istiyorum. Zekeriya Şerefoğlu ‘özgül öğrenme güçlüğü’ tanısı almış evladıyla birlikte TEİAŞ 11. Bölge Müdürlüğü lojmanlarında yaşıyor bu vatandaş. Çocuğunun engelli raporu bu. ‘Özgül öğrenme güçlüğü’ almış. Zekeriya Şerefoğlu, engelli çocuğu olduğu için, resmî yazıyla, oturduğu devlete ait lojmandan çıkarılıyor. Evet, yanlış duymadınız, bir kez daha tekrarlıyorum: Zekeriya Şerefoğlu isimli vatandaşımız, oturduğu lojmandan, hem de resmî yazıyla kovuluyor. İşte, devletin resmî yazısı da, kovduğu yazı da bu sayın milletvekilleri. İşte, AKP'nin yeni Türkiye'si bu, AKP'nin yeni Türkiye'si Zekeriya Şerefoğlu. Bu topraklar, Mevlâna'nın, Hacı Bektaş-ı Veli'nin, Yunus Emre'nin, Atatürk'ün sevgi tohumlarıyla yoğurulmuş topraklar. Bu topraklarda AKP'den önce, sizden önce hoşgörü vardı, komşuluk vardı, anlayış vardı, kutuplaşma yoktu, ötekileştirme yoktu, yok sayma yoktu. İnsanlar birbirlerine yardım etmeyi, müşküllerini gidermeyi görev bilirlerdi.
Şimdi, empati yapmanızı istiyorum sayın milletvekilleri: Yuvanızdan engelli çocuğunuz nedeniyle çıkartılmanız durumunda siz olsanız ne yaparsınız? Devleti, vicdanı, hayatı sorgulamaz mısınız? Eminim ki sorgulayacaksınız. Bu vatandaşımızın çocuğu ‘özgül öğrenme güçlüğü’ tanısı almış bir çocuk. Belki birazdan çıkıp engelliler için neler yaptığınızı, kaç lira harcadığınızı açıklayacaksınız ama yaşadığımız gerçek Zekeriya Şerefoğlu'nun yaşadığı gerçek. Zekeriya Şerefoğlu'nun lojmandan çıkartılmasının nedeni: Özgül öğrenme güçlüğü olan oğlunun top oynarken cam kırması, komşunun oğlunun bisikletine binmesi, çocukların birbiriyle kavga etmesi. Ben buradan Zekeriya Şerefoğlu'nu lojmandan atan bölge müdürüne seslenmek istiyorum: Siz hiç çocuk olmadınız mı sayın müdür? Siz hiç arkadaşınızın bisikletine binip, çektiğiniz topla cam kırmadınız mı? Siz hiç sudan sebeplerle yaşıtlarınızla kavga edip beş dakika sonra barışmadınız mı? Bu zalimlik, bu hoşgörüsüzlük, bu vicdansızlık niye? Buradan ilgililere sesleniyorum: Yaşanan bu mağduriyeti derhâl giderin” diye konuştu. 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 2 Alanyaspor 0 0
 • 3 Antalyaspor 0 0
 • 4 Beşiktaş 0 0
 • 5 Çaykur Rizespor 0 0
 • 6 Fenerbahçe 0 0
 • 7 Gazişehir Gaziantep 0 0
 • 8 Gençlerbirliği 0 0
 • 9 Göztepe 0 0
 • 10 İstanbul Başakşehir 0 0
 • 11 Kasımpaşa 0 0
 • 12 Kayserispor 0 0
 • 13 Konyaspor 0 0
 • 14 MKE Ankaragücü 0 0
 • 15 Sivasspor 0 0
 • 16 Trabzonspor 0 0
 • 17 Yeni Malatyaspor 0 0
 • 18 Galatasaray 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA