Siyaset
Giriş Tarihi : 18-08-2018 14:31   Güncelleme : 18-08-2018 14:31

CHP'li Aydın:'AVM Kiraları TL'ye Çevrilmezse Binlerce Kişi İşsiz Kalacak'

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, ekonomik krizde öncelikli olarak esnafın korunmasını ve desteklenmesini istedi. Aydın, bu çerçevede AVM’lerde ticari faaliyetlerini sürdüren dükkanların kiralarının TL üzerinden yapılmasını önerdi.

CHP'li Aydın:'AVM Kiraları TL'ye Çevrilmezse Binlerce Kişi İşsiz Kalacak'

Perakende sektöründe yıllardır şikayet konusu olan döviz ile kiralama uygulaması özellikle son haftalarda dolardaki artış nedeniyle alışveriş merkezlerindeki kiracıları da zora soktu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a çağrıda bulunan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, perakendecilerin de kiralarını Türk Lirası olarak ödemesi için gerekli adımların atılmasını istedi. Türkiye’deki AVM’lerin dolar veya euro üzerinden kira aldığını ve sözleşmelere 3-5 yıl kiracı kalma şartı eklediğini belirterek, mağazaların ve restoranların TL ile satış yapıp döviz ile kira ödemek zorunda kaldığına dikkat çeken Erkan Aydın, bu durumun iflasları beraberinde getirdiğine vurgu yaptı.

AVM’lerin dövizle kira ısrarının birçok sektörün geleceğini tehdit ettiğini söyleyen Aydın, “Günlük kurdan kira dayatmasına karşı acil olarak yasal düzenleme yapılmalı. AVM kiracılarının 2015’te 4.1 milyar lira olan yıllık kira maliyetinin bugün 7 milyar liraya ulaştığını görüyoruz. Aradaki yaklaşık 3 milyar TL’lik farkla 10 binlerce kişi istihdam edilebilir. Önümüzdeki dönemde maliyetlerin daha çok ağırlaşarak iflas oranlarının artması kaçınılmaz. Bir an önce gerekli yasal önlemlerin alınması ve perakendecilerin desteklenmesi gerekiyor” dedi.

Aydın, bu yöndeki girişimlerini TBMM’ye de taşıyacağını kaydetti.

AdminAdmin