Siyaset
Giriş Tarihi : 03-01-2022 15:23   Güncelleme : 03-01-2022 15:23

CHP'li Aytekin: Üniversiteler De Sandığı Bekliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Balıkesir’deki üniversite öğrencileri ile bir araya geldi. Beraberindeki heyetle birlikte üniversitelileri ziyaret ederek öğrencilerin talep ve sorunlarını dinleyen CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin “üniversiteli arkadaşlarımızın ciddi sorunları var. Ülkede yaşanan ekonomik krizden derinden etkilenen görünmez bir diğer kitle üniversiteliler. Ulaşımdan, sosyal donatı alanı yetersizliğine, otobüs duraklarındaki aydınlatma eksikliğinden, yurtlardaki yemeklerdeki hijyen eksikliğine, fotokopi paralarına kadar sorunlar dağ gibi duruyor. Eğitimdeki yetersizliğin, bilimden kopuşun yanı sıra fiziksel sorunlar da öğrenci arkadaşlarımızı tedirgin ediyor. Konuştuğumuz her üniversiteli sandığı bekliyor.” ifadelerini kullandı.

CHP'li Aytekin: Üniversiteler De Sandığı Bekliyor

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

 

“Tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de üniversiteli arkadaşlarımız ciddi sorunlar yaşıyor. ‘Barınamıyoruz’ diyerek tüm Türkiye’nin dikkatini çekmek isteyen üniversitelilerin seslerini bir iktidar duymadı. Gencini döven, cezaeviyle tehdit eden, cebindeki üç kuruşa gözünü diken iktidar üniversitelileri de ayırıma tabi tutuyor. Bizden olan öğrenciler lüks içinde yaşasın bizden olmayanlar sefalete tabi kalsın anlayışı her yerde olduğu gibi üniversitelerde de egemen. Üniversiteliler de yaşadıkları sorunlar yüzünden sandığı bekliyor. Bir yandan eşit, demokratik, bilimsel eğitim konusundaki eksiklikler eğitimin niteliğini tartışmaya açarken, bir diğer büyük tehlike ise üniversitelilerin fiziki yetersizliği.

 

Ulaşım ve Aydınlatma Büyük Sorun

 

Fiziki yetersizlikler Balıkesir’e yakışmıyor. Üniversiteli arkadaşlarımız otobüs seferlerinin arttırılmasını istiyor. Otobüs duraklarında aydınlatma yetersizliğinden şikâyetçiler. Bu tablo Balıkesir’e yakışmıyor. Bir yandan akıllı durak yapıyoruz diyeceksiniz, bir yandan üniversitelileri mağdur edeceksiniz, yok öyle yağma! Otobüs seferlerinin yetersizliği ise ayrı bir sorun. Öğrenci arkadaşlarımızda ulaşımın zamlanarak 6 TL’ye çıkacağı endişesi var.

 

Yurtlardaki Yemeklerde Hijyen Yok

 

Yine öğrenci arkadaşlarımızdan öğreniyoruz ki devlet yurtlarında verilen yemeklerde hijyen yok. Yemeklerin içinden böcek, kıl çıkıyor. Bu durum Türkiye’nin birçok yerinde de KYK yurtlarında görülen bir sorun. Dolayısıyla hijyen konusunda büyük eksiklikler var. Burada eğitim gören gençler, şehrimize emanet. Yarın okullarından mezun olduklarında ‘Balıkesir’e gittik, KYK’da yiyecek yemek bulamadık’ dememeliler.

 

Konuya dair Sayın Valimize de çağrıda bulunuyorum. Bu arkadaşlar yarın sizlerin bizlerin oturduğu koltuklarda oturacak. Bu konuda denetimleri arttırmak ve mağduriyetleri gidermek gerekiyor.“

 

Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in ziyaretine; CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, CHP Gençlik Kolları MYK üyesi Cem Karagöl, CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Ahmet Can Barut, CHP Altıeylül Gençlik Kolları Başkanı Arınç Erkan ve genç partililer eşlik etti.

AdminAdmin