24 ŞUBAT 2020 Pazartesi 21:10
Siyaset
Giriş Tarihi : 12-03-2019 10:41   Güncelleme : 12-03-2019 10:42

CHP'li Barut: 'Okullarda pimi çekilmiş bomba'

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, liselerde dağıtılan, Cumhuriyet ilkelerine aykırı ve CHP'ye yönelik hakaretlerin yer aldığı kitaba tepki gösterip konuyu Meclis gündemine taşıdı

CHP'li Barut: 'Okullarda pimi çekilmiş bomba'
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Genç Memur-Sen'in girişimleriyle Milli Eğitim Temel Kanununa ve Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine aykırı olan, içeriğinde CHP'ye de ağır hakaretlerin yer aldığı "Bir Değirmendir Bu Dünya" isimli Cahit Zarifoğlu'na ait kitabın liselerde okutulmasına sert tepki gösterdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a seslenen Barut, derhal söz konusu kitabın okullardan uzaklaştırılmasını istedi. 
 
"PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA GİBİ"
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi sunan Ayhan Barut, "Genç Memur-Sen ve Milli Eğitim Bakanlığı Adana ilimizde, Milli Eğitim Temel Kanununa ve Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine aykırı bir kitabın dağıtılmasına fırsat vermiştir. Dağıtılan 'Bir Değirmendir Bu Dünya' isimli Cahit Zarifoğlu’na ait kitabın içeriğine baktığımızda ülkemizin içinden geçtiği derin siyasi ve ekonomik kriz de göz önüne aldığımızda okullarımıza adeta pimi çekilmiş bir bomba dağıtılmıştır" dedi. 
 
"ASLA KABUL EDİLEMEZ "
 
Söz konusu kitabın kabul edilemez bir içerikle dolu olduğuna dikkat çeken Ayhan Barut, şöyle konuştu:
"Kitapta Türkiye Cumhuriyetinin kurucu değerlerine ve kurucu iradesine hakarete varan açıklamaların olduğunu görüyoruz. Toplumumuzda farklı düşünen insanlarımızı 'sürü, şahsiyetsiz, içkici, başıbozuk, faiz sever' olarak nitelendiğini, kadın erkek eşitliğinin savunulmasını, hayvani bir yaşamın alkol, dans ve flört tarafları olarak aşağılandığını, ülkemizdeki siyasi partileri hedef alarak 'öbür ve öteki' görerek cihat duygusu içinde olunması gerektiğinin öğütlendiğini ve ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partimize karşı ağır hakaret ve iftira içeren değerlendirmelerin yer aldığı görülmektedir." 
 
BAKANA SORDU
 
CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, TBMM'ye verdiği soru önergesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un şu sorulara yanıt vermesini talep etti:
"1. Söz konusu kitap bakanlık ilgili birimlerince incelenmiş midir? İncelemeyi yapan ve olur veren yetkili kimdir? 
2. Söz konusu kitabın yukarıda örneklerini paylaştığımız duygu ve düşüncelerle öğrencilerimize olumlu ne gibi bir katkısı olacaktır? Kitabın öğrencilerimize okutulması ile toplumsal geleceğimiz için amaçlanan nedir?
3. Okullarımızda eğitim birliğini derinden zedeleyen, öğrenci, öğretmen, veli arasında tartışmayı, kutuplaşmayı artıran bu kitabı eğitim paydaşları ile çocuk gelişimi uzmanları ve pedagoji bilim insanları ile değerlendirmede bulundunuz mu? Sonuç nedir? 
4. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim öğretim hayatındaki tasarruflarında bir sendika nasıl bu kadar etkili olabiliyor?
5. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kaç sendika, vakıf, cemiyet, tarikat, dernek ile böyle işbirliği söz konusudur?
6. Söz konusu kitabın Adana ilimizden ve dağıtıldığı diğer illerden toplatılması yönünde bir talimatınız olacak mı?"
NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA