Siyaset
Giriş Tarihi : 18-04-2019 09:37   Güncelleme : 18-04-2019 09:37

CHP'li Barut:Çukurova, afet bölgesi ilan edilsin

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, dolu ve yağmur nedeniyle ekili-dikili arazileri zarar gören üreticilerin mağduriyetinin giderilmesini istedi

CHP'li Barut:Çukurova, afet bölgesi ilan edilsin
Zarar tespiti yapılıp çiftçinin mağduriyeti giderilsin"
 
"Çiftçi borçları faizsiz 2 yıl ertelensin"
 
"Çukurova, afet bölgesi ilan edilsin"
 
 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana ile Mersin'de etkili olan dolu ve sağanak yağış nedeniyle ekili-dikili tarım arazilerinde zarar oluşan üreticilerin mağduriyetinin derhal giderilmesini istedi. Zararın ivedilikle saptanması gerektiğini dile getiren Barut, Çukurova'nın afet bölgesi ilan edilip çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası'na olan borçlarının faizsiz 2 yıl süreyle ertelenmesini talep etti. 
 
"GEÇMİŞ OLSUN" 
 
Adana ile Mersin'de dün dolu ve sağanak yağış yağmur nedeniyle ekili-dikili tarım alanlarında ve tarımsal ürünlerde ciddi zarar oluştu. Kent ve köylerde yurttaşların yaşamını da olumsuz etkileyen felaketle ilgili konuşan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, çiftçilere ve yurttaşlara 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu. Zarar tespitinin hemen yapılmasını isteyen Barut, mağduriyetin derhal giderilmesini talep etti. 
 
BAKANI ADANA'YA DAVET ETTİ
 
Etkili olan dolu ve yağışların kent ve kırsal yaşamını olumsuz etkilediğini, mısır ve pamuk gibi ürünlerin ekimlerinin yapılamadığını vurgulayan Ayhan Barut, şöyle konuştu:
"Adana'da geçen Aralık ve Ocak aylarında da üreticilerimizi zor durumda bırakan yağışlar, yine mağduriyet yarattı. Şimdiki dolu ve sağanak yağışlar nedeniyle Adana ve Mersin'deki narenciye ve meyve bahçeleri, mısır gibi ürünlerin ekildiği tarlalar tümden zarar gördü. Bu dönem çiftçimizin yaşadığı bütün olumsuzluklar gözetilerek bölgemiz derhal afet alanı kapsamına alınsın. İvedilikle zarar tespiti yapılmalı, söz konusu zararların tamamı devlet tarafından zaman kaybetmeden karşılansın. Dolu ve sağanak yağıştan zarar gören çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası'na olan borçları faizsiz 2 yıl ertelensin. Üreticilerin zararlarının yerinde tespiti için Tarım ve Orman Bakanını tekrar Adana’ya davet ediyoruz. Üreticilerimize ve halkımıza 'geçmiş olsun' dileklerimizi iletiyoruz."