Siyaset
Giriş Tarihi : 10-05-2019 11:03
Abone ol

CHP'li Başevirgen Sofralar Bakliyat Yüzü Görmüyor!

SOFRALAR BAKLİYAT YÜZÜ GÖRMÜYOR!

CHP'li Başevirgen Sofralar Bakliyat Yüzü Görmüyor!

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Bekir Başevirgen, bakliyat üretimi miktarındaki düşüşü ve ithalata yönelme politikalarını meclis gündemine taşıdı ve konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi verdi.

Başevirgen, kendi kendine yetebilmesiyle övünen Türkiye’nin, tarım ve hayvancılıkta son yıllarda giderek artan bir şekilde dışa bağımlı hale geldiğini, iyi bir üreticisi olduğu kuru bakliyatı dahi artık yoğunluklu olarak ithal ettiğini ifade etti.

 

EKİM ALANLARI DARALDI, FİYATLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK

 

2002-2017 yılları arası nüfus yaklaşık 14 milyon kişi artarken, bakliyat üretimindeki artışın nüfusa paralel olmadığını, hatta tam aksine kuru fasulye hariç diğer bakliyat çeşitlerinin üretiminde  azalmalar olduğunu söyleyen Başevirgen, “Ekim alanları yıllar içinde daraldı. Kırmızı mercimek, yeşil mercimek, nohut ve kuru fasulyenin ekim alanlarının daraldığını görüyoruz. Tüm tarım ürünlerinde ekim alanların daralması, üretimin azalması nüfus artışı birlikte değerlendirildiğinde ithalatın ve fiyat artışlarının devam edeceğini söylemek zor değil.” ifadelerini kullandı.

 

600 BİN ÇİFTÇİ TARIMDAN VAZGEÇTİ

 

2002 yılında 26,6 milyon hektar olan tarım arazileri, günümüzde 23,4 milyon hektara düştüğünü,  ürettiğinden kazanamayan, emeğinin karşılığını alamayan çiftçinin tarımda 3,2 milyon hektar araziyi ekmekten vazgeçtiğini ve çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçi sayısının  2002-2017 döneminde 2.7 milyondan 2.1 milyona gerilediğini, yani en az 600 bin çiftçinin tarımdan vazgeçtiğini dile getiren CHP’li vekil, “Doların artışı çiftçiyi doğrudan etkilerken çiftçimiz maliyet artışlarını fiyatlara istediği oranda yansıtamadı. Tarım ürünlerinin çiftçinin elinden çıkış fiyatları 3 kat artarken; çiftçinin satın aldığı tarım girdilerinin fiyatları 5 kat arttı.” dedi.

 

KURU FASÜLYE PİLAV ARTIK ZENGİN SOFRALARININ BAŞTACI!

 

“ Sofralarımızın vazgeçilmezi olan kuru fasülye ve pilavı, mercimek çorbasını vatandaş artık tenceresinde kaynatamıyor. Sofralar artık bakliyat yüzü görmüyor. Üretim iç piyasaya yetmiyor, fiyatlar her gün artıyor, ithalat çözüm olarak görülüyor.” diyerek sözlerini sürdüren Başevirgen, devletin her türlü tarımsal ürün için çiftçileri desteklemesi, üretim maliyet artışlarına karşı koruyucu önlemler alması ve çiftçiyi daha çok üretmeye teşvik etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Önergenin tam metni ektedir.