Siyaset
Giriş Tarihi : 21-08-2019 10:53
Abone ol

CHP'Lİ BAŞEVİRGEN:YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI İHALESİNİ KİME VERDİNİZ?

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen kurban bayramından itibaren sıklaşan orman yangınlarını gündeme taşıdı. En son İzmirde meydana gelen ve oldukça büyük bir ormanlık alanın kaybedilmesiyle sonuçlanan olay sonrasında meclis başkanlığına önerge veren Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanlığını hedef aldı.

CHP'Lİ BAŞEVİRGEN:YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI İHALESİNİ KİME VERDİNİZ?

"Bu Yıl Türk Hava Kurumu İle Yenilemediğiniz Yangın Söndürme Uçağı İhalesini Kime Verdiniz?"

 

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen kurban bayramından itibaren sıklaşan orman yangınlarını gündeme taşıdı.

En son İzmirde meydana gelen ve oldukça büyük bir ormanlık alanın kaybedilmesiyle sonuçlanan olay sonrasında meclis başkanlığına önerge veren Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanlığını hedef aldı.

 

Yangınlara müdahale etme konusunda Bakanlığın sınıfta kaldığını belirten Başevirgen, Türk Hava Kurumuna ait yangın söndürme uçaklarının, söndürme çalışmalarına neden dahil edilmediğini de eleştirdi.

 

Tarım Ve Orman Bakanlığının her yıl yangın söndürme uçakları için ihale açtığını ve tek katılımcı olarak Türk Hava Kurumu'nun bu ihaleyi aldığını söyleyen Başevirgen, bu sene ihale yapılmadığı halde, peşpeşe orman yangınları yaşanmasının da manidar olduğunu ifade etti.

 

"Yurt Dışından Ödül Alan Uçakların Yangınlara Müdahale Etmesine Neden İzin Verilmiyor? Bu Emri Kim Veriyor?"

 

Başevirgen, "THK’nın elinde 9 adet hem suya hem de karaya inip kalkabilen CL215 tipi uçak mevcut. Bu uçaklar, cumhurbaşkanlığı onayıyla yurtdışına yangın söndürme operasyonlarına katılırken ve ödül alıp gelirken, günlerdir "ihale ile yangın söndürülür" hesabıyla Türkiye'deki yangınlara müdahele ettirilmiyorsa bu yangınlarda kasıt aramak gerekir. Bu, vatana ihanettir." dedi.

Önergesinde, ihalenin yapılmamış olmasına rağmen, THK'nun çıkan yangınlara müdahale konusunda gönüllü olduğu, ancak Bakanlığın "Filomuz yeterli" diyerek bu yardım teklifini geri çevirdiği iddialarını da soran Bekir Başevirgen, Bakanlığın yangın söndürme uçakları ile ilgili envanterini de açıklamasını isteyerek bu "yeterli filo"nun kapasitesinin kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

 

"İhale THK'na Değilse Kime?"

 

Başevirgen, yangın söndürme uçakları ile ilgili ihalenin Türk Hava Kurumuna değil de başka bir firmaya verilip verilmediğini de önergesinde sorarak "Yine birilerinin cepleri mi dolduruluyor? Bu yangınlarda doğru dürüst bir tane bile söndürme uçağı görev almadı. Helikopterler yetersiz kaldı. Binlerce dönüm arazi ve içindeki doğal yaşam telef oldu. Eğer ihle yapılmışsa nerede bu ihaleyi alan şirket? Sahipleri kim? Kayırmacılığın faturasını bu ülke hep ağır şekilde ödüyor" ifadelerini kullandı.

 

"Ormanlık Alan Vasfını Yitirdiği İçin Hazine Arazisi Kapsamından Çıkartılarak Satılan Arazi Miktarı Kaç Dönüm?"

 

Son 10 yılda, çıkan yangınlar nedeni ile ormanlık alan vasfını yitirdiği için hazine arazisi kapsamından çıkartılarak satılan arazi miktarının ne kadar olduğunu soran CHP'li vekil, aslında bir afet olan orman yangınlarının bir rant aracı haline getirildiğini ve bir çok yangında kasıt aranmaya başlandığını belirtti. Başevirgen "Para uğruna ülkenin doğal mirası katlediliyor. Orman vasfından çıkan hazine arazileri kimlere peşkeş çekiliyor? diye sordu.

 

"Koruma ve Acil Müdahale Önlemleri Son Derece Yetersiz."

 

Orman yangını başladığı anda tespit edebilecek ve gerekli birimleri uyararak yangın büyümeden söndürülmesini sağlayacak bir örgütlenmenin ve teknolojik donanımın önemine dikkati çeken Bekir Başevirgen, "Malesef Bakanlığın yangın, deprem, sel gibi afetlere karşı bir acil eylem planı olmadığını gördük. Müdahale ve mücadele konusunda Bakanlık sınıfta kalmıştır. Yangınları başladığı anda tespit edip büyümesini önleyecek profesyonel bir yapılanma şarttır. Orman Müdürlüklerinin de konu ile ilgili ihmalleri varsa mutlaka araştırılmalıdır" dedi.

 

 

Önerge metni:

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

 

TBMM içtüzüğünün 96. ve 99. Maddeleri ile Anayasanın 98. Maddesi gereğince aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygı ile dilerim. 20.08.2019

 

Kurban Bayramı haftasında ve hemen akabinde, ülkemizde dört büyük orman yangını meydana gelmiş ve binlerce dönüm orman arazisi yanarak kül olmuştur.

 

Bu yıl Bakanlığınız farklı bir karar alarak Türk Hava Kurumu’nun yıllardır tek başına girdiği yangın söndürme uçağı ihalesini iptal etmiştir. THK’nın elinde hem suya hem de karaya inip kalkabilen CL215 uçakları atıl vaziyette beklemektedir.

 

Bu bağlamda

 

1- THK ile her yıl yapmakta olduğunuz yangın söndürme uçağı ihalesini neden yenilemediniz?

2- Tarım ve Orman Bakanlığı envanterinde kaç adet yangın söndürme uçağı vardır ve kapasiteleri nelerdir? Bu uçakları etkin şekilde kullanabilecek yetişmiş eleman istihdamı yapılmış mıdır?

3- İhalenin yapılmamış olmasına rağmen, THK'nun çıkan yangınlara müdahale konusunda gönüllü olduğu, ancak Bakanlığınızın "Filomuz yeterli" diyerek bu yardım teklifini geri çevirdiği iddiaları doğru mudur?

4- Yaşanan büyük çaplı yangınlara müdahale konusunda Bakanlığınızın yetersiz olduğu aşikardır. Bunun için nasıl bir iyileştirme yapmayı düşünmektesiniz?

5- Bu yaşanan orman yangınları gibi olağanüstü durumlar için nasıl bir acil eylem planınız vardır? Varsa neden uygulamıyorsunuz? Yoksa neden bir acil eylem planı oluşturmuyorsunuz?

6- Orman Müdürlüklerinin bu çıkan yangınlarda herhangi bir ihmali olup olmadığı tarafınızdan araştırılmış mıdır?

7- Ormanlarımızda çıkan yangınları büyümeden tespit edecek ve ilgili birimlere haber vererek hem insanlarımızın hem de doğal ortamında yaşamakta olan yüzlerce tür hayvanın zarar görmemesi için ne gibi koruyucu önlemler almayı düşünüyorsunuz?

8- Ormanlarımızda gözetleme kuleleri ve bu kulelerde görev yapan gözcüler mevcut mudur? Varsa Türkiye genelinde sayıları kaçtır? Kaç yangına önceden müdahale edip büyümesini önleyerek söndürülmesini sağlamışlardır? Yoksa böyle bir önleyici tedbir almayı düşünüyor musunuz?

9- Son 10 yıl içerisinde yanan ormanlık alan miktarı kaç dönümdür?

10- Son 10 yılda, ormanlık alan vasfını yitirdiği gerekçesi ile hazine arazisi kapsamından çıkartılarak satılan arazi miktarı kaç dönümdür?