Siyaset
Giriş Tarihi : 21-01-2019 11:25   Güncelleme : 21-01-2019 11:25

CHP'li Budak: Antalya'daki icralık dosya sayısını sordu

“ANTALYA KİŞİ BAŞINA GELİRDE TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINA DÜŞTÜ”

CHP'li Budak: Antalya'daki icralık dosya sayısını sordu

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’nın son on yılda büyümeden hak ettiği payı alamadığını söyledi. Budak, “Mevcut iktidarın uyguladığı kötü ekonomi politikaları nedeniyle Antalya geride bıraktığımız son on yılda büyümeden hak ettiği payı alamadı. Ülke ekonomisine tarım, sanayi ve özellikle turizm alanında ciddi katkı sağladığı halde pay alamadı. Esnafından çiftçisine, asgari ücretli işçisine kadar Antalyalılar borç kıskacında” dedi.

 

Konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi sunan Budak şu ifadelere yer verdi:

 

“AKP iktidarı tarafından 16 yıldır uygulanan ekonomi politikaları makro düzeyde yapısal sorunların artmasına neden olduğu gibi ticari faaliyetlere darbe vurmuş, sanayi üretimini kısıtlamış, istihdamı daraltmış, bunun sonucunda da milyonlarca yurttaşımızı borç sarmalına sürüklemiştir.

 

Antalya, bu iktidar döneminde büyümeden hak ettiği payı ne yazık ki alamadı.  Antalya’nın tarımda, sanayide ve özellikle turizmde ülke ekonomisine sağladığı ciddi katkı düşünüldüğünde karşılaştığımız manzara iç karartıcıdır. Antalya, ülke ekonomisine 2017 yılında tarım sektöründe 6.6 milyar TL, sanayide 15.1 milyar TL, turizmin de içinde bulunduğu hizmetler sektöründe 58,1 milyar TL katkı sağladı. Ancak, 2007 yılında GSYH'dan aldığı pay yüzde 3.3 iken, 2017 yılında bu rakam yüzde 2.9'a düştü. Kişi başına düşen milli gelirde 2007 yılında ülke ortalamasının 10 basamak üzerinde 5'inci sırada bulunan Antalya, 2017 yılında ortalamanın 2 basamak altında kalarak 12'nci sıraya geriledi.Kişi başına GSYH’dan düşen pay 2007’de 12.627 dolar iken 2018’de bu rakam 10 bin doların altına indi. Antalyalı çiftçi, esnaf, sanayici, işçi ve memurun refah seviyesi artmadı aksine azaldı.

 

Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya’da özellikle son bir yılda icra dosyalarında büyük bir artış gözleniyor. İcradan satışa çıkan gayrimenkul sayısındaki artış son derece dikkat çekici. Bu faiz kıskaçları, tefeciler vatandaşı bitirmiş durumda. Antalyalı bu acı tabloyu hak etmiyor.”

 

Budak, önergede şu sorulara yer verdi:

“Son üç yılda Antalya ve ilçelerinde icra takibi başlatılan dosya sayısı nedir?  Son üç yılda Antalya ve ilçelerinde kredi kartı borcu dolayısıyla hakkında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Son üç yılda içerisinde Antalya ve ilçelerinde esnaf ve kefalet kooperatiflerince kullandırılan krediler nedeniyle işleme konmuş haciz dosyası kaçtır?”

 
AdminAdmin