Siyaset
Giriş Tarihi : 29-09-2016 11:37   Güncelleme : 29-09-2016 11:37
Abone ol

CHP'li Budak: ''TEDAŞ'ta darbe fırsatçılığıyla tasfiye yapılıyor''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, TEDAŞ Genel Müdürü’nün iki ay önce 248 personel ihtiyacı olduğunu, bugün ise 400 personeli istihdam fazlası olarak “havuz”a gönderdiğine dikkat çekerek, “İki ayda hangi koşullar değişti ki, 400 personel havuza gönderiliyor? Bu uygulama, TEDAŞ’ta darbe fırsatçılığıyla tasfiye yapıldığının göstergesidir” dedi.

CHP'li Budak: ''TEDAŞ'ta darbe fırsatçılığıyla tasfiye yapılıyor''

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Yazmanı Hüseyin Önder, Sayman İbrahim Aksöz ile Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu ile CHP Genel Merkezi’nde bir görüşme gerçekleştirdi. EMO ve ESM’nin “TEDAŞ Notu”nu değerlendiren Budak,  enerji alanında TEDAŞ’ın çok önemli bir kurum olduğunu, 3 gün içinde 400 personelin istihdam fazlası ilan edilerek, kurumdan uzaklaştırılmasının, bilimsel bir planlamanın sonucu olamayacağını kaydetti. Konuyu TBMM gündemine taşıyacaklarını vurgulayan Budak, “TEDAŞ, iki ay önce acil 248 personel istiyor, bu gün 400 personeli kurumdan uzaklaştırıyor. İki ayda ne değişti ki, böyle bir adım atılıyor? Anlaşılan kadrolaşmayı TEDAŞ’ta hızlandırmak istiyorlar. Darbe fırsatçılığıyla tasfiye yürütülüyor. Havuza gönderilenler 29 yıl orada çalışmış, liyakat esasıyla belirli bir yere gelmişler. Bu kadar donanımlı, bilgili, üstelik genç, daha yıllarca görev yapabilecek durumdaki personele hemen odanı topla denmesi kabul edilemez.  Kadrolaşmayı çok seven AKP, TEDAŞ’ta aynı adımları atıyor” dedi. 

BÜYÜK MAĞDURİYET 

Konuyla ilgili bilgi veren EMO Yazmanı Hüseyin Önder, TEDAŞ’ta geçtiğimiz hafta Yönetim Kurulu kararına dayanarak 400’e yakın çalışanın havuza aktarıldığını anımsatarak, “Oysa TEDAŞ tarafından 29 Temmuz 2016 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na gönderilen yazıda 248 yeni personele ihtiyaç olduğu bildirilmektedir. Özellikle proje onaylarında acil olarak personel gerektiği belirtilmesine karşın aradan 2 ay geçmeden kurumdaki tecrübeli elemanlar havuza gönderilmiştir. OHAL sürecini fırsat bilen bir tasfiyecilik ve yerlerine yandaşların alınması hedeflenmektedir. Büyük mağduriyetler yaratılmıştır” diye konuştu.
EMO Saymanı İbrahim Aksöz de, personele bildirimlerin çok acele yapıldığına işaret ederek, “Yangından mal kaçırır gibi odaları hemen boşaltın deniyor, bunlar planlı yapılıyor” dedi.

ESM Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, havuza aktarılan personelin 29 yılını tamamlamış, 50 ve üstü yaşlarda olduklarına dikkat çekerek, çalışanların emekliliğe zorlandığını kaydetti. Şenoğlu, “Orada kendi kadrolaşmalarını sağlamayı hedefliyorlar. Bu, özerkliği kaldırıp, daha fazla denetim altında tutmak için yaptıkları bir manevra. Havuza atılan personel istihdam fazlası ise neden yeni personel alıyorsunuz; değilse neden havuza atıyorsunuz? Biz sendika olarak çalışanların havuza gönderilmesine yönelik işlemin geri alınmasını istiyoruz” dedi.