Siyaset
Giriş Tarihi : 02-08-2016 14:57   Güncelleme : 02-08-2016 14:57
Abone ol

CHP'li Cankurtaran'dan 30 Ağustos törenlerinin iptaline tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin iptal edilmesine yaptığı yazılı basın açıklaması ile tepki gösterdi.

CHP'li Cankurtaran'dan 30 Ağustos törenlerinin iptaline tepki

Cankurtaran’ın açıklaması şöyle:

“AKP her fırsatta milli bayramları iptal etme konusundaki fırsatçılığını bu sefer de kaçırmadı. Daha önce de terör, güvenlik riski veya doğal afetler bahane edilerek bazı milli bayramların kutlanması iptal edilmişti. Sayın Işık, ‘Halkta tramva varken geçit töreni yapmak doğru değil’ diyor. İyi de başından beri darbeyi Fetö yaptı derken bu karar sanki ordunun tamamına karşı halkın bir tepkisi varmış gibi algı yaratmaz mı? Halkımızın Fetöcü askerlere tepkisi var, ordumuzun tamamına ve milli bayramlarımıza değil. Ayrıca günlerden beri vatandaşlarımızı demokrasiye sahip çıkmak için sokaklara meydanlara davet eden kendileri. Sıra Zafer Bayramı’nın kutlamasına gelince mi halkın yeni travma geçirdiği akıllarına geldi” 
Yanlışlıkla, suçla mücadele etmenin bir yolu da iyi olanı daha fazla ön plana çıkarmakla, doğru olanı desteklemekle olur. Bir tarafta kendi halkına ateş açan bir avuç kendini bilmez asker var, diğer tarafta yedi düvele meydan okuyan, arkasında halkının desteği olan kahraman bir ordunun kazandığı eşsiz bir zafer var. Bu nedenle 30 Ağustos daha bir coşkuyla kutlanmalı. Ayrıca 30 Ağustos’u darbecilerin ordusu değil bizzat Atatürk’ün yönettiği ordu yani Atatürk’ün ordusu kazandı. Fetöcü askerlerin yaptığı bir darbe girişiminin faturası 30 Ağustos Zafer Bayramı’na çıkarılamaz.

AKP’NİN SAMİMİYETİNİ SORGULATIR

AKP bugünlerde Atatürk, laiklik konusunda geçmişten farklı olarak ılımlı mesajlar vermeye çalışırken 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın kutlanmasının iptali samimiyeti konusunda kuşku yaratır. Önümüzde daha bir ay var. Törenlerin iptali bir yana Atatürk’ün emanetine sahip çıkıldığı gösterilmeli. Madem toplumsal uzlaşma, kardeşlik çağrıları yapılıyor; o zaman toplumun büyük bir kısmının sevgisi saygısı olan milli bayramlarımız her fırsatta iptal edilmemeli. Sayın Cumhurbaşkanı’nı da bu konuda hükümete bir çağrıda bulunmaya davet ediyorum.”