Siyaset
Giriş Tarihi : 18-03-2019 11:40   Güncelleme : 18-03-2019 11:40
Abone ol

CHP'li Ceylan, Çanakkale Deniz Zaferi 104’üncü yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlamıştır.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi 104’üncü yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlamıştır.

CHP'li Ceylan, Çanakkale Deniz Zaferi 104’üncü yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlamıştır.

Ceylan’ın mesajı şu şekildedir: 
Bugün, Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104’inci yıl dönümünü kutlamanın onuru ve heyecanını yaşıyoruz. Ulusun Kurtuluş mücadelesinde zafere ulaşmamız için en değerli varlıklarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyor, kahraman şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.
Çanakkale Zaferi; dünya savaş tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, uluslararası ilişkilerde güç dengelerinin tamamen değiştiği, tarihin akışı üzerinde Türk Milleti’nin belirleyici ve aktif rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir ulusun diriliş mücadelesinin adı olmuştur.
Çanakkale’yi, Çanakkale yapan ulusu teslim almak için gelenler değil,  Çanakkale’yi Çanakkale yapan, gelenleri karşılayan Mustafa Kemal Komutasındaki kahraman ordumuzdur. Çanakkale öyle bir yerdir ki, yoklukla var olmaya çalışan bir ulus burada varlığı yenmiştir. Ve Çanakkale’de yakılan özgürlük ateşi emperyalistleri Anadolu’da yakıp kül etmiştir. Çanakkale’de bir ulusa vurulmak istenen esaret zinciri kırılmıştır.
Her şeyden önemlisi bu zafer, Kurtuluş Savaşı ateşinin yüreklerde yakılıp, milletçe yeniden doğuşumuzun da başlangıcıdır. 18 Mart’ta, Çanakkale’nin denizden geçilemeyeceğini kavrayan itilaf devletleri, 25 Nisan 1915’te Çanakkale’yi karadan geçmeyi denemişler ve aylarca süren kara savaşı sonunda Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman ordumuzun direnci ile Çanakkale’yi karadan da geçemeyeceklerini anlamışlardır.
Çanakkale’de bir güneş gibi doğan Mustafa Kemal, gönüllerde tutuşturduğu ulusal bağımsızlık meşalesiyle Türk Ulusu’nu, bağımsızlığına kastedenlere karşı mücadele etmek için ayağa kaldırmıştır. Esarete boyun eğmektense ölümü yeğleyen bir anlayışla büyük fedakârlıklara katlanarak sürdürülen mücadeleler, bağımsızlığın kazanılıp Cumhuriyet’in kurulmasıyla sona ermiştir. 
Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.
Bu vesileyle Çanakkale destanını yazan başta Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum, ruhlarınız şad olsun.