Siyaset
Giriş Tarihi : 10-07-2019 13:15

CHP'li Ceylan: Çiftçi Üretemez Halde

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, çiftçilerin sorunlarını dile getirerek, “Tarlada buğday hasadı başladı, domatesler toplanıyor ancak çiftçimiz tüccarın insafına bırakılmış durumda” diye konuştu.

CHP'li Ceylan: Çiftçi Üretemez Halde

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, çiftçilerin içinde bulunduğu darboğazı gündeme getirerek, çözüm önerilerini aktardı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’de de hasat mevsiminin başladığını ifade eden Özgür Ceylan, “Tarlada buğday hasadı başladı, domatesler toplanıyor ancak çiftçimiz tüccarın insafına bırakılmış durumda” dedi.  Buğdayda devletin açıkladığı taban fiyatının maliyeti dahi karşılamadığına dikkat çeken Özgür Ceylan, “Tüccar bu fiyatın da altında fiyat veriyor. Depolama imkânı olmayan ve yağmurlardan çekinen çiftçimiz mecburen, istemeyerek de olsa buğdayını vermek zorunda” diye konuştu. 

 

Çözüm: Planlı Tarım

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis’te yaptığı konuşmada, domates üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları da dile getirdi. Ceylan, domatesin geçen yılın fiyatları ile satıldığını ileri sürerek, “Domates ise neredeyse geçen yılın fiyatlarıyla satılıyor ve fiyatlar düşme eğiliminde” dedi. Son bir yıl içinde mazotta yüzde 30 artış olduğunu belirten Ceylan, “Gübre, ilaç ve yeme gelen zamlar yüzde 100'u geçmiş durumda. Çiftçi üretemez hâlde. Piyasada müthiş bir ekonomik kriz hâkim” diye konuştu. 

CHP’li Özgür Ceylan, çözüm önerilerini de dile getirirken konuyu defalarca dile getirdiklerini belirterek, “Ülke tarımının düzelmesi için Türkiye planlı tarıma geçmelidir, çiftçiye mazot indirimli verilmelidir, yerli yem, gübre ve ilaç sanayi geliştirilmeli, fiyatlar indirilmelidir” dedi.