Siyaset
Giriş Tarihi : 20-05-2019 11:57
Abone ol

CHP'li Demirel "Annelerin En Büyük Acısı Budur"

Mecliste yaptığı konuşmada,“Engelli vatandaşlarımız için en önemli sorunlardan biriside Gündüz Bakım Evlerinin olmamasıdır, özellikle zihinsel çocuklu annelerimizin en büyük acısı budur” dedi

CHP'li Demirel

Engelliler Farkındalık Haftası nedeniyle mecliste bir konuşma yapan Demirel Türkiye nüfusunun yüzde %12.29'nun engelli bireylerden oluştuğunu hatırlatarak İstanbul Büyükşehir Belediyesinin engelli vatandaşlarımızın sorunlarına daha çok çözüm üretmesi gerekliliğini belirtti. 

Konuşmasında “En önemli sorunlardan biriside Gündüz Bakım Evlerinin olmamasıdır, özellikle zihinsel çocuklu annelerimizin en büyük acısı budur”  diyan Demirel, İstanbul da engellilerin en büyük engellerinden olan Mimari engellerin kaldırılması ve engellilerin erişilebilir kılınması gerektiğine vurgu yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde engelli yönetici var mı? Sorusunu soran Demirel, “Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesinde kaç engelli personel var? Bilmiyoruz, dahası İstanbul engelliler merkezinde kaç personelimiz var?

Yine önemlisi İstanbul Büyükşehir Belediyesinde yönetici engelli var mıdır? Sorular budur. 

Engellilere bakışa, burada kendimize sorarak bakmamız ve başlamamız lazım! Geçenlerde okuduğum bir makalede engelli vatandaşlarımız ile ilgili farkındalık deneyi yapılıyor, sorular soruluyor, aslında toplumumuza önemli bir mesajdır bu deney;Öğrenci çocuğunuzun sınıfta engelli bir öğrenci ile bir arada eğitim almasını ister misiniz? Toplumumuzun yüzde  68'i “Hayır” yanıtını veriyor. Apartmanda engelli bir komşu ile yaşamak ister misiniz? Toplumumuzun %54’ü “Hayır” yanıtını veriyor.
 

Türkiye'de ki engellilerin sebep sonuç ilişkisine baktığımız zaman; başta eğitimsizlik ve akraba evliliği, iş kazaları, trafik, mayın kurbanları, terör kurbanları, hatta maganda kurşunu ve Tıbbi hatalar gibi temel sonuçlardan dolayı ve sebep ile engelli olmuştur insanlarımız. Örneğin Türkiye’de 1970 yılında yanlış uygulanan bir sağlık sistemi sonucu 700 bin insan çocuk felci olmuştur. Oysa bizler bunu “iki damla aşı, olmasın göz yaşı” ile sıfıra indirgemiş durumdayız.

 

En önemli sorunlardan biriside özellikle  zihinsel çocuklu annelerimizin en büyük acısı Gündüz Bakım Evlerinin olmamasıdır. Doğrudur; zihinsel engelli çocuklarımız mahkum, aileleri ve özellikte Anneleri gönüllü gardiyanlardır. Bu duruma İstanbul gibi dünya metropolu bir şehirde son vermek gerekir. Elzem olan konu zihinsel engelli çocuklarımızın Gündüz Bakım Evlerine kavuşturulmasıdır. Çünkü annelerinde sosyal hayata katılması lazım, engelli çocukları olan erkekler kolaycılığı seçerek kadınlarından boşanmış, kadınlarımızı çocuklarımızla baş başa bırakmıştık.