Siyaset
Giriş Tarihi : 09-09-2016 10:37   Güncelleme : 09-09-2016 10:37
Abone ol

CHP'li Dr. İrgil'e mezun olduğu Uludağ Tıp'da ilk ders onuru

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ilk ders konuşmasını, otuz yıl önce bu okuldan mezun olup uzmanlığını yapan ilk milletvekili olduğu için Dr. Ceyhun İrgil gerçekleştirdi. Bu yıl fakülteye giren ve halen uzmanlığını yapan öğrencilere seslenen Dr. İrgil, “Her şeyden önce iyi insan olun, iyi hekim olmanın şartı iyi insan olmaktır” diye öğüt verdi.

CHP'li Dr. İrgil'e mezun olduğu Uludağ Tıp'da ilk ders onuru

U.Ü. Tıp Fakültesi Dekanlığının davetiyle bu yılki ilk derste Dr. Ceyhun İrgil genç meslektaşlarına, Uludağ Tıplı olmayı anlattı. Aynı fakülteden mezun olup, uzmanlığını da burada tamamladığını ifade eden Dr. İrgil “Otuz yıl sonra ilk derste burada olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Konuşmasında dostluğun önemine vurgu yapan ve kendi öğrencilik dönemine ait fotoğraflarla da Uludağ Tıp Fakültesi geçmişine bir yolculuk yapan Dr. İrgil “O dönemler yoksulluk ve yoksunluk yıllarıydı ama arkadaşlık ve hocalık ilişkileri çok güzeldi. Ne internetimiz ne cep telefonumuz vardı ama arkadaşlık ilişkilerimiz çok iyiydi” diye konuştu. Dr. İrgil genç meslektaşlarına her şeyin gelip geçtiğini ama arkadaşlığın, dostluğun kaldığını ifade ederek tıpta geçirecekleri yılların ömürlük olduğunu da unutmamalarını söyledi. 

 TOPLUMU AYDINLATMALISINIZ

Dr. İrgil ilk derste öğrencilere iyi hekim olmak için şu öğütleri verdi:

“Olayların farkında, adil ve vicdanlı insanlar olmaya çalışın. Dünyadan, kültürden, sanattan haberdar olun. Çevrenizdeki her şeyin farkında olmalısınız. Doktor kelimesinin Latince anlamı nedir, öğretmen demektir. Dolayısıyla siz aynı zamanda toplumu bilgilendiren, aydınlatan insanlar olmalısınız. Tarihte pek çok örneğini görebilirsiniz; birçok ilerici eylem hekimler tarafından yapılmıştır. Ben bir hekim olarak ve şimdi de bir milletvekili olarak elimden geldiğince bu toplumun iyiliğine çabalıyorum. Her şeyden önemlisi iyi insan olmalısınız, çünkü iyi hekim olmanın yolu iyi insan olmaktır.”

Konuşmanın ardından Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Gürel, Dr. İrgil’e çiçek vererek teşekkür etti. Eski bir öğrenci olarak deneyimlerini yeni öğrencilerle paylaşmanın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Gürel, öğrencilere de şöyle seslendi: “Bu deneyimler ışığında ve aldığınız eğitimle hepinizin iyi birer hekim olacağınıza inanıyor ve Uludağ Üniversitesi’ni her gittiğiniz yerde iyi bir şekilde temsil etmenizi diliyorum.”