Siyaset
Giriş Tarihi : 02-03-2021 17:09   Güncelleme : 02-03-2021 17:09
Abone ol

CHP'li Durbay: 'Susturulmak İçin Yargılandım ve Ceza Aldım'

4 Haziran 2020 tarihinde bir basın açıklamasında Gezi olayları için, “Bir Diktatör bozuntusuna diz çöktüren gençlerin direnişi olan Gezi 7 yaşında, selam olsun” cümlesiyle Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılan CHP önceki dönem Manisa İl Gençlik Kolları Başkanı Gülşah Durbay’a çıktığı ilk duruşmada ceza verildi.

CHP'li Durbay: 'Susturulmak İçin Yargılandım ve Ceza Aldım'

Manisa 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hakim, CHP’li Gülşah Durbay’a hükmün 5 yıl geriye bırakılması şartıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP PM Üyesi Gizem Özcan, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, ilçe başkanları, gençlik kolları ve partililer yakından takip etti. Duruşmanın ardından CHP Manisa İl binasında düzenlenen basın toplantısında mahkemenin kararı eleştirildi. 

“SUSTURULMAK İÇİN YARGILANDIM VE CEZA  ALDIM”

Partinin il binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Manisa İl Gençlik Kolları eski başkanı Gülşah Durbay, 5 yıl önce basın toplantısında söylediği cümlede bir makam belirtilmediğini ve bir hakaret içeriğinin bulunmadığını belirterek, verilen karar ile kendisinin susturulmak istendiğini belirtti. 
Verilen kararı Türkiye’de gençleri ve kadınları susturmak için gösterilen bir çaba olarak yorumlayan CHP’li Gülşah Durbay şöyle konuştu : “Söylediğim cümlede ne bir isim ne de herhangi bir makam vardı. Bir suç kastı veya hakaret içeriği bulunmuyordu. Fakat susturma çabaları olarak yargılandım ve ceza aldım. Bu davanın bir hakaret davası veya söylediğim sözler üzerinden değil, aslında gençlerin ve kadınların siyasetten uzaklaştırılması, susturulma çabası olarak görüyorum. Aldığım cezada bunun bir kanıtı oldu. Niyet okuyuculuğuyla, hakaret içermeyen bir cümle sebebiyle 11 ay 20 günlük bir ceza aldım. Hükmün 5 geriye bırakılmasına karar verildi. 5 yıl boyunca herhangi bir kasti olarak bir ceza işlemediğim sürece sorun olmayacak. Sonuçta hukuki olduğunu düşünmediğim bir davada yargılanarak sadece sesimi kesmeye çalıştılar. Ama aynı cümle nedeniylede 2016 yılında savcılık soruşturma açmıştı. Verdiğim ifadeler doğrultusunda da takipsizlik kararı çıkmıştı. Ama iktidar bugünlerde sopasını daha da kalınlaştırmaya çalıştığı için tahammülsüzlükler arttı. Şimdi de aynı cümleden susturulmak için hem yargılandım, hem ceza aldım.”

CHP’Lİ BALABAN : BİZ BUNLARA ALIŞIĞIZ

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise, AKP’Nin CHP’yi her zaman potansiyel bir tehdit olarak gördüğüne dikkat çekerek, “Bizler bunlara alışığız. Her CHP’li AKP’nin gözünde yaptığı açıklamalarla hemen potansiyel tehdit olarak görülüyor. Ama ne bu baskılar ve cezalar hiçbirimizi bugüne kadar yıldırmadı. Gülşah Durbay başkanımızı da yıldırmadan büyük bir aile olarak yolumuza devam edeceğiz. İlk demokratik seçimlerde de AKP’nin bu tek adam rejimine hem birlikte son vereceğiz.” diye konuştu.