Siyaset
Giriş Tarihi : 15-07-2016 10:44   Güncelleme : 15-07-2016 10:44
Abone ol

CHP’li Emir, Bakan Ala’ya, IŞİD’in Ankara’daki örgütlenmesini sordu

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, IŞİD’in Türkiye’deki üyelerinin Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Hacı Bayram Mahallesi’nde yürüttüğü faaliyetlere ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. CHP’li Emir, “Altındağ ilçemizdeki Hacı Bayram Mahallesi’nde, güvenlik güçlerinin operasyonlarına karşın IŞİD’e eleman kazandırma çalışmalarının sürdüğü yönünde bilgiler alıyoruz. Daha önceki saldırılardan da anlaşılacağı üzere başkentimiz Ankara, terör örgütlerinin hedefleri arasındayken, buraların mutlaka dikkatle takip edilmesi gerekiyor” dedi.

CHP’li Emir, Bakan Ala’ya, IŞİD’in Ankara’daki örgütlenmesini sordu


CHP’li Emir, Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Suriye’de yaşanan çatışmalardan Suriye’nin ardından en fazla etkilenen ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekerek, resmi rakamlara göre 2 milyon 749 bin, gayri resmi rakamlara göre 3 milyon 200 bin Suriyelinin Türkiye’ye göç ettiğini belirtti. 2016 Temmuz ayı itibariyle resmi rakamlar esas alındığında, Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin 270 bininin Türkiye’nin bazı illerinde kurulan kamplarda, geriye kalan 2 milyon 479 bininin ise 81 ilde dağınık şekilde yaşadığını; Şanlıurfa’nın 401 bin kişiyle Suriyeli göçmenlerin en fazla yaşadığı kent,  Başkent Ankara’nın 59 bin 267 kişiyle en fazla Suriyeli göçmeni barındıran 13’üncü il konumunda bulunduğunu ifade eden Emir, gayri resmi rakamlarda, Ankara’da yaşayan Suriyeli göçmen sayısının 100 bin olarak belirtildiğini söyledi. CHP’li Emir soru önergesinde, şöyle dedi:
 
IŞİD’in faaliyet yürüttüğü mahalleler

“Ankara’daki Suriyelilerin bir arada, yoğun olarak bulunduğu ilçelerin başında Altındağ gelmektedir. Altındağ’ın Hacı Bayram ile Önder, Ulubey mahallerinde 35 bin Suriyelinin yaşadığı ifade ediliyor. Ankara Milletvekili olarak bu mahallerde yaptığım incelemelerde, özellikle Hacı Bayram Mahallesi’nin İsmet Paşa semtinde yaşayan Suriyelilerin gayrı insani şartlarda olduğunu gözlemledim. 25 metrekarelik bir avlunun etrafında 10-15 metrekarelik 8 odanın bulunduğu, her bir odada ortalama 7, toplamda 60’a yakın kişi şeklinde bir arada yaşamaya çalışan Suriyelilerin, avluda tek bir tuvaleti bulunmakta ve burası aynı zamanda banyo olarak kullanılmakta. İnşaat ve meyve-sebze halinde amele olarak işi bulabilen az sayıda kişinin dışında buradaki büyük çoğunluk dilencilik yaparak geçinmeye çalışmakta. Olumsuz ortamlarda yaşamaya çalışan, geçimlerini dilencilikle sürdüren Suriyelilerin yaşadığı İsmet Paşa semti ve Hacı Bayram Mahallesi, Ankara’da IŞİD örgütlenmesinin olduğu yerlerden biri olarak da sık sık gündeme gelmektedir. IŞİD’in Türkiye’deki mensuplarının Hacı Bayram’da çalışmalar yürüttüğü basına yansıyan bilgilerden olup söz konusu mahallede emniyet güçlerince IŞİD operasyonları da yapılmıştır.”
 
IŞİD’e katılan kaç kişi oldu?

CHP’li Emir, Bakan Ala’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Ankara’nın Altındağ ilçesinin Hacı Bayram Mahallesi’nde kaç Suriyeli göçmen yaşamaktadır?

-Altındağ ilçesi Hacı Bayram Mahallesi’nde IŞİD’e eleman kazandırma yönünde faaliyet yürüten ‘Tatlıbal Grubu’ denilen kişilere yönelik bu yılın başlarında emniyet güçlerince kaç operasyon yapılmıştır? Yapılan operasyonlarda kaç kişi gözaltına alınmış, bunlardan kaçı tutuklanmıştır?

-Altındağ’da ikamet eden Türk vatandaşları ile yaşayan Suriyeli göçmenlerden, IŞİD’e katılarak Suriye’ye gidenler var mıdır? Varsa kaç kişidir, örgüte ne zaman katılmıştır?

-Altındağ’ın Hacı Bayram Mahallesi’nde yaşamaya çalışan Suriyeli göçmenlerden, Türk Ceza Kanunu kapsamındaki suçlardan herhangi birini işlediği için gözaltına alınan, tutuklanan var mıdır? Varsa kaç kişidir ve hangi suçları işlemişlerdir?

-Altındağ genelinde yaşayan Suriyeli göçmenlerin suça karışma oranı yüzde kaçtır?

-Altındağ gibi ağırlıkla dilencilik yoluyla geçimlerini sağlayan Suriyelilere, Kabahatler Kanunu’na göre herhangi bir ceza kesilmekte midir?”
​ 
“Bu semtler yakından takip edilmeli”

Altındağ’da Suriyeli göçmenlerin yaşadığı mahallerde yaptığı incelemelerde, gayrı insani şartlarda yaşayan Suriyelilerin, adli vakaların yoğun olduğu bu mahallelerdeki Suriyelilerin suça buluşma ihtimallerinin yüksek olduğunu söyledi. Bu semtlerde son bir yılda IŞİD örgütlenmelerine yönelik operasyonların yapıldığını da anımsatan Emir, “Altındağ ilçemizdeki Hacı Bayram Mahallesi’nde, güvenlik güçlerinin operasyonlarına karşın IŞİD’e eleman kazandırma çalışmalarının sürdüğü yönünde bilgiler alıyoruz. Daha önceki saldırılardan da anlaşılacağı üzere başkentimiz Ankara, terör örgütlerinin hedefleri arasındayken, bu semtlerin mutlaka dikkatle takip edilmesi gerekiyor” dedi.