Siyaset
Giriş Tarihi : 10-03-2021 14:26   Güncelleme : 10-03-2021 14:26
Abone ol

CHP'li Emir Meclis gündemine taşıdı: Sahadaki tıbbi cihaz personeli aşıda öncelik istiyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yoğun bakım servislerinde çalışan tıbbi cihaz personelinin aşıda öncelik talebini Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Emir Meclis gündemine taşıdı: Sahadaki tıbbi cihaz personeli aşıda öncelik istiyor

Yaklaşık 8 bin personelin hastanelerde temas riski altında çalıştığına dikkat çeken Emir, "Sağlık hizmeti aksamasın diye sokağa çıkma yasağından muaf tutulan personele neden hala aşı yapılmıyor?" diye sordu.

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı tarafından kayıt altına alınan ve TCESIS belgesiyle hastanelerin yoğun bakım servislerinde faaliyet gösteren tıbbi cihaz personelinin aşıda öncelik talebini Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi sunan Emir, yaklaşık 8 bin personelin hastanelerde temas riski altında çalıştığını ve sağlıkçılar gibi aşılanması gerektiğini belirtti. Emir, önergesinde şu ifadeleri kullandı:

 

YOĞUN BAKIMDA GÖREVLİLER

 

"Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), tıbbi cihaz sektöründe çalışan personele, "klinik destek", "satış müdürü" ve "satış sorumlusu" olarak üç ayrı TCESIS belgesi vermektedir. Tüm personel, bu şekilde Sağlık Bakanlığı tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınmış tıbbi cihaz sektörü çalışanları, yoğun bakımlarda solunum cihazlarının filtrelerini değiştirme, teknik servis hizmeti sunma gibi görevleri yerine getirmektedir. Personel, ayrıca gerekli koşullarda ameliyathane ile laboratuvar ve hastane depolarına girmektedir.

 

TEMAS RİSKİ BULUNUYOR 

 

Tıbbi cihaz çalışanları, bazı uygulamalar için de hastane personeli ve hastalarla sürekli temas riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Tıbbi cihaz personeli, pandemi sürecinde hastanelere verilen sağlık hizmeti aksamasın diye sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuştur. Ancak, eczacılar için haklı olarak aşılanmada tanınan öncelik, tıbbi cihaz ekipleri için uygulanmamıştır. STK'ların talebi, tüm personel için olmasa da sahada çalışan ekipler için aşılanmada öncelik grubuna alınmasıdır.

 

TÜM ÇALIŞANLAR AŞILANMALI

 

250 bin çalışanın faaliyet gösterdiği tıbbi cihaz sektörü, sahada çalışan yaklaşık 8 bin personeli için aşıda öncelik istemektedir. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ise halen bu riski ve talebi görmezden gelmektedir. Diğer yandan yurtdışı kaynaklı bazı tıbbi cihaz firmalarının personelinin aşılandığı iddia edilmektedir. Personelin aşılanması olumlu bir gelişmedir ancak sektörün talebi, sahadaki tüm çalışanların aşılanmasıdır."

Emir, önergesinde Bakan Koca'ya ayrıca şu soruları yöneltti: "Tıbbi cihaz sektörü çalışanları hangi gerekçeyle aşıda öncelikli gruba alınmamaktadır? Bazı yurtdışı firmalarının çalışanlarının aşılandığı iddiası doğru ise, neden sektörde yabancı-yerli firma ayrımı yapılmaktadır? Tüm personel neden aşılanmamaktadır?"