Siyaset
Giriş Tarihi : 24-11-2016 12:08   Güncelleme : 24-11-2016 12:08
Abone ol

CHP'li Emir: ''Melih Gökçek, kavga kültürünü meğerse Belediye içine de taşımış''

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Sayıştay’ın denetim raporlarına da yansıyan Ankara Büyükşehir Belediye bünyesinde bir belediye şirketinin, genel müdürlüğü icraya vermesiyle ilgili alacak konusunu Meclis gündemine taşıdı. Murat Emir, “Ankara’da vatandaşla, sivil toplum kuruluşlarıyla kavga etmeyi belediye başkanlığı yapmak olarak gören Melih Gökçek, kavga kültürünü meğerse Belediye içine de taşımış. Belediyenin iki birimi birbiriyle icralık oluyor; bu yolla Ankaralının parası kim bilir kime aktarılıyor” dedi.

CHP'li Emir: ''Melih Gökçek, kavga kültürünü meğerse Belediye içine de taşımış''

CHP’li Emir, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Sayıştay’ın 2015 yılı denetim raporlarından, Ankara Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden Başkent Ulaşım ve Doğalgaz Hizmetleri Proje Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BUGSAŞ)  ile ilgili olanında ifade edilen usulsüzlükleri ve zararları gündeme getirdi. CHP’li Murat Emir, BUGSAŞ’ın, Ankara’nın en fazla kar elde etme potansiyeline sahip Ankaray, metro ve AŞTİ’nin işletmesini yaptığına dikkat çekerek, “BUGSAŞ’ın, özellikle AŞTİ işletmesinde ciddi zarar ettiği ortaya konulmuştur. 2015 yılında AŞTİ’de 57.731.624,77 TL gelir elde edilirken, 59.501.913,15 TL gider oluşmuş; işletme 2015 yılında 1.770.288,38 TL zarar etmiştir. Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere Belediye yetkililerinin çeşitli açıklamalarında dile getirdiği milyonlarca yolcunun taşındığı Ankara’nın şehir içi raylı sistemleri Ankaray ile metronun ise çok düşük karlar ettiği aynı raporlarda görülmektedir. Geçen yıl 76.791.164,39 TL gelir elde edilen, 75.728.060,85 TL gideri olan metro, 1.063.103,54 TL; 2015 yılı geliri 29.276.906,66 TL, 29.056.534,69 TL gideri olan Ankaray da 220.372,08 TL karla yılı kapatabildi” dedi.

Bu nasıl işletme; bütçenin yüzde 95’ini personel gideri oluşturuyor!

CHP’li Emir, BUGSAŞ’ın zararına ilişkin aynı raporda yer alan dikkat çekici belirlemenin ise personel giderlerine ilişkin olduğunu belirterek, “Şirketin bütçesinde en önemli kalemin yüzde 95 ile personel giderleri olduğu ifade ediliyor ve yazılı hiçbir kriter belirlenmeden personel alımı yapıldığı, diğer ifadeyle BUGSAŞ’ta keyfi istihdam politikası izlendiği vurgulanıyor” dedi.

Kendi içinde kavgalı belediye

CHP’li Emir, aynı raporda, Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesinin kendi içinde kavgalı bir belediye olduğunun da ortaya konulduğunu kaydetti. Raporun “Sulh Yolu İle Çözülebilecek Anlaşmazlıklarda Dava Yoluna Gidilmesi” başlıklı bölümde, “Şirketin taraf olduğu davalar incelenirken, AŞTİ binasının kira tutarının ödenmemesi yüzünden Ankara Büyükşehir Belediyesinin her yıl dava açtığı, açılan bu davaların birleşerek devam ettiği, BUGSAŞ’ın da kira bedelini tespit için her yıl dava açtığı, bu davalar için sürekli mahkeme harç ve giderleri ile avukat vekâlet ücreti ödediği görülmüştür. Ayrıca şirketin, EGO Genel Müdürlüğüne karşı da icra takibinde bulunduğu görülmüştür” denildiğini kaydeden CHP’li Emir, “Bu tespitten de anlaşılmaktadır ki Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in Ankaralılarla, kentteki sivil toplum kuruluşlarıyla bitmeyen kavgasını Belediye içinde de bir kültür haline getirdiği ve sulh yoluyla çözümlenmesi gereken konular yargıya taşınarak Ankaralının parası, gereksiz yere birilerine aktarılmaktadır” dedi. CHP’li Emir, soru önergesinde Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“-2015 yılında BUGSAŞ bünyesinde istihdam edilen kişi sayısı kaçtır? Bu kişilerden kaçı sözleşmeli kaçı kadroludur? Çalışanların BUGSAŞ’ın işlettiği işletmelere göre dağılımı nasıldır? BUGSAŞ’taki çalışanların en düşük ücreti ile en yüksek ücreti kaç liradır?

-BUGSAŞ’ın, AŞTİ işletmesinden hangi kalemden hangi geliri elde etmektedir? AŞTİ’ye 2015 yılında kaç otobüs giriş çıkış yapmıştır? AŞTİ’ye giriş yapan otobüslerden kaç lira alınmaktadır? AŞTİ’deki otobüs firmalarının yazıhanelerinin kirası kaç liradır? AŞTİ’deki büfelerin, dükkânların, restoranların, tuvaletlerin kirası kaç liradır? AŞTİ’de ticari taksi hizmeti veren kaç araç çalışmaktadır; bu araçların işletmeye ödediği yıllık ötendi araç başına kaç liradır?

-BUGSAŞ bünyesindeki Ankaray ve metro işletmelerinde 2015 yılında kaç vatandaş taşınmıştır? Bunların kaçı Ankaray kaçı metroyu kullanmıştır? Taşınan vatandaşlardan kaçı serbest geçiş, kaçı öğrenci, kaçı tam bilet kullanmaktadır? Bir vatandaşın taşınmasının BUGSAŞ’a maliyeti kaç liradır? Ankaray ve metroda öğrenci ve tam bilet ücretleri ile aktarma ücretleri kaç liradır? Ankaray ve metronun 2015 yılında hangi kalemlerde kaç lira gideri olmuştur?

-BUGSAŞ’ın 2015 faaliyet raporları ile gelir-giderlerinin kalem kalem yer aldığı bütçe gerçekleşmesi nasıldır?

-BUGSAŞ bünyesindeki AŞTİ, Ankaray ve metrodaki elektrik, su, yakıt gibi sabit giderleri 2015 yılında kaç lira olarak gerçekleşmiştir?

-Yukarıda da ifade edildiği üzere 2015 yılında BUGSAŞ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bazı birimleri arasında ‘sulh yoluyla çözümlenebilecekken’ yargıya taşınan konular hangileridir? Bu davalar nasıl sonuçlanmıştır? Tarafların vekâletini yürüten avukatlar kimlerdir? Bu konular nedeniyle açılan davalar aleyhine sonuçlanan taraf, kaç lira icra masrafı ve avukatlık ücreti ödemiştir?”​