23 AĞUSTOS 2019 Cuma 07:25
Politika
Giriş Tarihi : 01-02-2019 11:02   Güncelleme : 01-02-2019 11:02

CHP'li Emir: 'Ne AB, ne insan hakları,tek dertleri iktidarda kalmak'

İktidar sadece Avrupa Birliği’nden değil, insan haklarından da uzaklaşıyor. 1 Mart 2019’a kadar iktidar söz verdiği ve bizzat Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan belgeye göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlalleri önlenmesi tarih olacaktır! Peki bu mümkün mü? Konuyu Adalet Bakanlığı’na yazılı soru önergesi olarak sunduk. Ama bir kez de kamuoyuna detayları ile açıklamak istedik.

CHP'li Emir: 'Ne AB, ne insan hakları,tek dertleri iktidarda kalmak'

Avrupa Birliği’nin olmazsa olmazları arasında kendine özgü kriterleri vardı. Bunun ilk başta geleni Türkiye’nin de TBMM’de kabul ettiği adeta AB Anayasası dediğimiz ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’dir.

Bu sözleşme üye ve aday üyeler için asgari gerçekleşme kriteridir. Yani hiçbir ülke AB bu sözleşmeyi ihlal edemez!

Bu yüzden asgari düzeyde ihlallerin olması, gerçekleşen ihlallerin ise acilen çözülmesi, imzacısı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kesin bağlayıcı hükmüdür.

 

AKP iktidarı öncesi AİHM’e Türkiye’yi şikayet eden yüzlerce dosya olmuştur. Fakat AKP iktidarlığı döneminde hak ihlal iddiası adeta dev bir sorun yumağına dönüşmüştür.

 

Artan uluslararası baskı, toplumda yükselen demokrasi, adalet ve insan hakları talepleri hükümeti ister istemez AİHS ihlallerini önlem almaya itmiştir.

 

Başta asker intiharları, adil yargılanma hakkı, işkence iddialarına karşı hükümete yoğun baskılar sonucu STK ve kamu kuruluşlarının katılımıyla devleti birlikte yönettikleri FETÖ’cü bürokrat ve kadrolarıyla ki bu yaşanan ihlallerden her ikisi de eş değer sorumlu olup, Ankara’da 15-17 Kasım 2011 tarihinde ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye Kararları, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Konulu Yüksek Düzeyli Çalıştay’ düzenlenmiş, 6 ayrı komisyon kurularak ihlallerin asgari düzeye indirgenmesi hedeflenmiştir.

 

Ama evdeki hesap çarşıya bir türlü uymamış, Adalet Bakanlığı çözüm önerisini Bakanlar Kurulu’na yazılı olarak getirmesi 08 Şubat 2014 tarihini bulmuştur.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlalleri Önleme Acil Eylem Planı’nı imzalayarak 1 Mart 2014’de kabul edilmiştir.

 

Nihayet iktidar somut bir adım attı derken 36 sayfalık bu plan sürekli, kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere 4 aşamalı olarak, 14 ana başlıkta 46 hedef belirlenmiş ve  1 Mart 2019’a kadar tüm ihlallerin önüne geçmeyi amaçlamıştır.

 

AİHS İhlalleri Önleme Eylem Planı AKP iktidarlarının başarısızlığının vesikası olarak tarihte yerini almasına çok az bir süre kaldı.

 

Arkasından bu sefer İçişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Aralık 2018’de yeniden Avrupa Birliği Reform Eylem Grup toplantısı gerçekleşti. Adeta,itirafname gibi açıklamalarıyla tarihte yerini alacak şu kararı aldılar; ‘AİHS İhlallerini Önleme Acil Eylem Planı revize edilecek’ bu açıklanın detayını T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde bulabilirsiniz.

 

Değerli basın mensupları;

 

Aralık 2018’de gerçekleşen AB REG toplantısından sonra beklemeye, iktidarın ve devlet kurumlarının adım atmasını bekledik. Ama maalesef yanılmayı çok istesek de yanılmadık. İktidar adım atmadı!

Atmıyor!

 

Düşünebiliyor musunuz 5 yıllık bir plan hazırlıyorsunuz ve sonuçlanmasına sadece 1 ay kaldı ama bırakınız başarılı olmasını, revize etmek için bile kolları sıvamıyor!

Çünkü iktidarın niyeti ne AB’dir, ne İnsan Hakları İhlali’dir, ne demokrasidir, ne adalettir, ne özgürlüktür!

 

Bu ülke 15 Temmuz’da bir darbe girişimine şahit oldu! Emin olun darbeciler başarılı olsaydı insan hakları ihlalleri, hukuksuzluklar çığ gibi büyüyecekti! Ya şimdi bu ısrar, bu inat neden?

Neden AİHS İhlalleri acilen önlenmiyor?

 

Yapıcı ve kamu yararı pozitif muhalefet olarak buradan iktidarı uyarmıyoruz acil eylem planını ortaya koyuyoruz;

 

1-İktidarlarınız döneminde AİHM’in Türkiye aleyhine aldığı tüm kararları amansız, lakinsiz icra ediniz.

 

2-İnsan hakları, adalet ve demokrasi zemininde çalışma yürüten tüm STK, örgütleri tüm Dünya’ya örnek olacak şekilde geniş katılımlı sözde değil özde ‘İnsan Hakları Çalıştayı’ düzenleyiniz.
 

3-TBMM’de tüm siyasi partilerden eşit üye katılımıyla AİHS İhlallerini Önleme Komisyonu kurarak engellerin siyasi mekanizma olarak kaldırılmasını sağlayınız.
 

4-Adalet Bakanlığı öncülüğünde AİHM Başvuruları tekrar ele alınarak, gecikmesiz AİHS çerçevesinde yeniden yargılanma dahil mağduriyetleri gideriniz.
 

5-İnsan Hakları ve demokrasi anayasal güvence altında olmasına rağmen maalesef sorunlar çığ gibi büyümüştür. İktidarın Anayasa’ya davet ederek ‘AİHS İhlalleri Önlem Eylem Planı’nı rasyonel ve radikal bir şekilde yeniden ele alarak muhalefeti içine de alacak şekilde yeniden kanunlaştırmaya davet ediyoruz.

 
NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Fenerbahçe 3 1
 • 2 Sivasspor 3 1
 • 3 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 4 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 5 Alanyaspor 3 1
 • 6 Antalyaspor 3 1
 • 7 Çaykur Rizespor 3 1
 • 8 Kasımpaşa 1 1
 • 9 Trabzonspor 1 1
 • 10 Konyaspor 1 1
 • 11 MKE Ankaragücü 1 1
 • 12 Gençlerbirliği 0 1
 • 13 Göztepe 0 1
 • 14 Kayserispor 0 1
 • 15 Galatasaray 0 1
 • 16 Beşiktaş 0 1
 • 17 Medipol Başakşehir 0 1
 • 18 Gazişehir Gaziantep 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA