Siyaset
Giriş Tarihi : 10-04-2017 11:53   Güncelleme : 10-04-2017 11:53

CHP’li Emir: Sorunların nedeni, miadı dolan İ.Melih Gökçek

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Ankara Fuar ve Kongre Alanı ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara’nın köklü ticaret ve sanayi örgütleriyle yaşadığı krizin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’ten kaynaklandığını belirterek, “İ.Melih Gökçek, ’Benim verdiğim kararlara ya uyarsınız ya da hisselerinizi devreder gidersiniz’ diyor. Bu anlayışın bugüne kadar Ankara’ya verdiği zararlar ortada; son olarak Fuar alanında böyle bir dayatmayla karşı karşıyayız. İ.Melih Gökçek’ten doğru dürüst bir iş yapmasını beklemiyoruz da her aldığı kararın Ankaralıların zararına olması çok net göstermektedir ki miadı doldu” dedi.

CHP’li Emir: Sorunların nedeni, miadı dolan İ.Melih Gökçek

CHP’li Murat Emir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle, Ankara’nın Akyurt ilçesinde yapılması planlanan Ankara Fuar ve Kongre Alanı’nı gündeme getirdi. Soru önergesinin gerekçesinde, yapımı uzun yıllardır gündemde olan, temeli 26 Mayıs 2015 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar Birliği (TOBB), Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Sanayi Odası (ASO), Ankara Ticaret Borsası (ATOB), Akyurt Belediyesi ve Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin (ANKESOB) hissedarı olduğu Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre A.Ş. tarafından atılabilen Ankara Fuar ve Kongre Alanı’na ilişkin şirket hissedarları arasında sorunlar yaşandığını kaydeden Murat Emir, “Şirket yönetim kurulu olağan toplantılarını yapamamakta, dolayısıyla da fuar alanının inşasına ilişkin kararları alamamaktadır. Son olarak 27 Şubat 2017 tarihinde toplanan olağanüstü genel kuruldan da net bir sonuç çıkmamış, şirketin hissedarlarından Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni temsil eden Belediye Başkanı Melih Gökçek, hissedarlara hisselerini Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Akyurt Belediyesi’ne devretmeleri önerisinde bulunmuştur. Konu, karara bağlanmadan genel kurul toplantısı bitirilmiştir” dedi.

 

Hükümet’in, Ankara Fuar ve Kongre Alanı’na el koyması gündemde mi?

            CHP’li Emir, Ankara Fuar ve Kongre Alanı’nda sorunların kaynağındaki konulara ilişkin şu soruları yöneltti:

 

            “-Ankara Fuar ve Kongre Alanı’nın projesi hangi firma tarafından yapılmıştır? Proje maliyeti kaç liradır?

-Ankara Fuar ve Kongre Alanı’nın 26 Mayıs 2015 tarihinde temelinin atılmasının ardından kaç yıl içinde bitirilmesi planlanıyordu?

-Ankara Fuar ve Kongre Alanı’nın bitirilmesinden sonra alanın kullanımında hissedarlara ne kadar alan düşeceği konusunda herhangi bir sözleşme söz konusu mudur? Varsa sözleşmenin içeriği nasıldır?

-Ankara Fuar ve Kongre Alanı’nın kaç liraya mal olması öngörülmektedir?

-Ankara Fuar ve Kongre Alanı kapsamında hangi sektörler faaliyet gösterecektir?

-Ankara Fuar ve Kongre Alanı inşaatını üstlenen Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre A.Ş.’nin hissedarları arasında yaşanan sorunun çözüme kavuşturulmaması halinde, yetkili makam olarak 65. Hükümet’in konuya el koyması gündemde midir?”

 

“Gökçek’in miadı doldu”

Murat Emir, soru önergesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede de Ankara Fuar ve Kongre Alanı’na ilişkin krizin, İ.Melih Gökçek’in, uzun yıllar birlikte olduğu tabanda da ciddi bir soruna dönüştüğünün işareti olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

“Akyurt’ta yapılması planlanan Ankara Fuar ve Kongre Alanı’na ilişkin yaşanan sorunlar gözardı edilemeyecek önemde bir konu. Temel atılmasının ardından iki yıl geçmesine karşın bir taş konulamayan, hatta projesi sonuçlandırılamayan bir durumla karşı karşıyayız. Edindiğimiz bilgilere göre bunun temel nedeni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar Birliği (TOBB), Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Sanayi Odası (ASO), Ankara Ticaret Borsası (ATOB), Akyurt Belediyesi ve Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin (ANKESOB) hissedarı olduğu Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre A.Ş. tarafından üstlenilen Ankara Fuar ve Kongre Alanı’nda klasik bir İ.Melih Gökçek tutumu yani ‘karar verici benim’ tavrı görüyoruz. İ.Melih Gökçek, Ankara’nın önemli ticaret ve sanayi kurumu yöneticilerine ‘Benim verdiğim kararlara ya uyarsınız ya da hisselerinizi devreder gidersiniz’ diyor. Bu anlayışın bugüne kadar Ankara’ya verdiği zararlar ortada; son olarak Fuar alanında böyle bir dayatmayla karşı karşıyayız. İ.Melih Gökçek’ten doğru dürüst bir iş yapmasını beklemiyoruz da her aldığı kararın Ankaralıların zararına olması çok net göstermektedir ki miadı doldu.”​

AdminAdmin