Siyaset
Giriş Tarihi : 21-12-2016 17:39   Güncelleme : 21-12-2016 17:43
Abone ol

CHP’li Emir, suikastçı polis Altıntaş’ın FETÖ ilişkisini, Bakan Soylu’ya sordu

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın, suikast sonrası ortaya dökülen FETÖ bağlantılarının, polis teşkilatına yönelik son 3 yıldır sürdürülen FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tespit edilmemesinin nedenlerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

CHP’li Emir, suikastçı polis Altıntaş’ın FETÖ ilişkisini, Bakan Soylu’ya sordu

 CHP’li Emir, “Devletin geleceğini tehdit eden bir örgütün mensubu olduğu iddia edilen Altıntaş’ın, hele ki bu örgütün tehdit olarak algılandığı bir dönemde polis olarak atanması, görev başladıktan sonra FETÖ ile bağlantısının bulunmamış olması büyük bir zafiyettir. Başta MİT ve Emniyet istihbarat ne yazık ki görevini yapmamış ve devletin güvenlikle yükümlü kıldığı polis teşkilatının bir mensubu önemli bir diplomatı öldürmüştür” dedi.

CHP’li Emir, Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinin gerekçesinde şöyle dedi:

“Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren, sonrasında düzenlenen operasyonda kendisi de öldürülen şahısın, 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğu ortaya çıkmıştır. Altıntaş, 2012 yılında polislik sınavına girdiği ve yerleştiği İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu’ndan 2014 yılında mezun olduktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde göreve başlamıştır.

Büyükelçi Karlov’a suikastın ardından Mevlüt Mert Altıntaş’ın, FETÖ’cü olduğu iddiaları gündeme gelmiştir. Altıntaş’ın gittiği dershanenin FETÖ soruşturması kapsamında kapatıldığı, polis meslek yüksekokulunu kazandığı yıl yapılan polislik sınavına ilişkin FETÖ soruşturmasının yürütüldüğü, gündeme gelen ilk verilerdir. Şimdilik bu veriler ışığında Altıntaş’ın FETÖ’cü olduğu ifade edilmektedir. Soruşturma ilerletildikçe daha detaylı bilgiler ortaya çıkacaktır ancak akıllarda şüphe yaratan bazı noktalar vardır. Şöyle ki; Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten AKP iktidarının temsilcileri, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından yoğunlaşmış şekilde olmakla birlikte bundan 3 yıl önceden başlayarak ‘Paralel Devlet Yapılanması/FETÖ’ ile mücadele edildiğini sürekli dile getirmiştir. Bu mücadelenin ilk ayağı, yargı ile Emniyet teşkilatına yönelik başlatılmış ve söz konusu tarihten itibaren görevinden uzaklaştırılan, tutuklanan polis sayısı her gün artmıştır. Bunun yanı sıra Emniyet teşkilatındaki FETÖ örgütlenmesinin yoğunluğuna ilişkin 1990’lardan beri birçok gazeteci ve yazar, yazılar yazmış, konunun ciddiyetine dikkat çekmiştir. Hem yıllardır yapılan uyarılar hem de AKP iktidarının, bir dönem yol verdiği sonrasında ‘mücadele’ edildiğini kaydettiği FETÖ, bugün Büyükelçi Karlov’un öldürülmesinde de gündem haline getirilmektedir. Eğer Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş FETÖ’cü ise bugüne kadar Emniyet teşkilatındaki FETÖ’cülere yönelik yapılan iş ve işlemlerde önemli eksiklikler vardır. Devletin geleceğini tehdit eden bir örgütün mensubu olduğu iddia edilen Altıntaş’ın, hele ki bu örgütün tehdit olarak algılandığı bir dönemde polis olarak atanması, görev başladıktan sonra FETÖ ile bağlantısının bulunmamış olması büyük bir zafiyettir. Ülkemize yönelik terör saldırılarının birçoğunda dikkat çeken sorun Büyükelçi Karlov’un öldürülmesi olayında da görülmekte; başta MİT ve Emniyet istihbarat ne yazık ki görevini yapmamış ve devletin güvenlikle yükümlü kıldığı polis teşkilatının bir mensubu önemli bir diplomatı öldürmüştür.”

SORULAR

CHP’li Emir’in soru önergesinde yönelttiği sorular da şöyle:

“-Suikastçı polis Mevlüt Mert Altıntaş, polis teşkilatında göreve başladıktan sonra başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet yetkililerinin katıldığı hangi programlarda güvenlik önlemi uyarınca görevlendirilmiştir?

-Suikastçı polis Mevlüt Mert Altıntaş’a ilişkin, yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçmişte herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

-Mevlüt Mert Altıntaş’ın, Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görev yaptığı 2.5 yıllık dönemde sicilinde, herhangi bir disiplin suçu işlemekten kaynaklı kayıt var mıdır?

-Devlet memurluğuna atanma sırasında başta istihbarat örgütleri olmak üzere çeşitli kamu kurumlarından edinilen bilgilerle yapılan güvenlik soruşturması, Mevlüt Mert Altıntaş için yapılmış mıdır? Yapılmışsa söz konusu soruşturmada herhangi bir şey rastlanmıştır?”

​