Siyaset
Giriş Tarihi : 16-09-2017 18:01   Güncelleme : 16-09-2017 18:04
Abone ol

CHP’li EMİR:'Bakan Gözaltı Kararı Veremez'

HDP eski Milletvekili Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine yönelik saldırıyı gerçekleştirenlerle çektirdiği fotoğraf konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yazılı bir açıklama yaptı. Ancak Soylu'nun açıklaması, yeni bir tartışmayı daha tetikledi; Açıklamasında "gözaltı talimatlarını verdik" diyen Soylu'ya, CHP'li Murat Emir karşı çıktı: CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Bakan gözaltı talimatı veremez"diyerek, Soylu'yu eleştirdi.

CHP’li  EMİR:'Bakan Gözaltı Kararı Veremez'

Murat Emir,  yaptığı açıklamada şöyle konuştu; “Hukuk devletinde gözaltı kararı verme yetkisi Cumhuriyet Savcısı’ndadır. Halihazırdaki yasalarımız da bunu emreder. İç Güvenlik Yasası’nın 13. Maddesi, suç üstü durumları sözkonusu olduğunda, mülki amirlerce yetkilendirilecek kolluğun sırasında 48 saate kadar gözaltı yetkisi tanımıştır. Ancak Sayın Soylu hükümetin bir parçasıdır. Mülki amir değildir. Mülki amir olmadığı için de, kolluğa böyle bir talimat vermek konusunda bir yetkisi bulunmamaktadır.”

“SUÇÜSTÜ DURUMU VAR İSE, FOTOĞRAF ÇEKTİRİLMESİ DE AYRI BİR SKANDALDIR”

Emir, “suçüstü” gerekçesiyle gözaltı kararı verilmesi durumunda da ayrı bir “skandal” yaşandığını vurgulayarak, “Bu durumda Bakan Soylu, suçüstü yakalanıp gözaltına alınmış kişilerle fotoğraf çektirmiş oluyor ki, bu apayrı bir skandaldır” dedi.

Murat Emir, “Sayın Bakan’ın yetkisi yoktur, ama olsaydı bile, kendisi suçüstü yakanlanan şüphelilerle fotoğraf çektirmek yerine, gözaltı kararı vermesi gerekirdi. Şüphelilerle İçişleri Bakanı’nın fotoğraf çektirilmesinin özü itibarıyla bundan sonra bu tip eylemleri yapabilecekleri cesaretlendirecektir” diye konuştu.