Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 21-11-2017 12:44   Güncelleme : 21-11-2017 12:44
Abone ol

CHP'li Epözdemir:Sayıştay Gaziosmanpaşa Belediyesinde 50 Milyon TL’ye yakın bir kamu zararı tespit etti, gereğini yap Başkan!

Gaziosmanpaşa Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Ferhat Epözdemir, Sayıştay’ın Gaziosmanpaşa Belediyesi ile ilgili hazırladığı kamu zararı raporunun bir kısmını Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın da hazır bulunduğu Meclis toplantısında meclis kürsüsünde okudu ve şu başlıklara dikkat çekti

CHP'li Epözdemir:Sayıştay Gaziosmanpaşa Belediyesinde 50 Milyon TL’ye yakın bir kamu zararı tespit etti, gereğini yap Başkan!

Gaziosmanpaşa Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi  Ferhat Epözdemir, Sayıştay’ın Gaziosmanpaşa Belediyesi ile ilgili hazırladığı kamu zararı raporunun bir kısmını Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın da hazır bulunduğu Meclis toplantısında meclis kürsüsünde okudu ve şu başlıklara dikkat çekti: “Sayıştay Raporu incelendiğinde konuyla ilgili yaklaşık 100 sayfalık 25’e yakın bulgu var. İhaleye fesat karıştırma, usulsüz atama, banka hesabında olan paranın bilançoda olmaması, mizamda gösterilmemesi gibi çok ciddi konular gözünüze çarpacaktır. Sayıştay’ın Gaziosmanpaşa Belediyesi için hazırladığı raporu hepinizin incelmesini çok isterim çünkü bu ibretlik bir rapordur. Bunun üzerine Belediye Başkanını derhal bunun sorumlularını görevden almalı, haklarında suç duyurusunda bulunmalıdır, bu durumun sorumlularına bir yaptırım uygulanmalıdır. Sayıştay Gaziosmanpaşa Belediyesinde 50 milyon TL’ye yakın bir kamu zararı tespit etmiştir. Bu miktarla Gaziosmanpaşa’ya en az 10 tane okul yapılabilirdi, sağlık ocakları yapılabilirdi, birçok kurumun, STK’ların ihtiyaçları vardı bunlar karşılanabilirdi.  Gaziosmanpaşa Belediye Başkanının belediyeye ait Sayıştay Raporunu incelemesini, durumun kendisi tarafından soruşturulmasını talep ediyorum, suç duyurusunda bulunmasını, bu birimleri zarar uğratanların, kamuyu zararına uğratanların muhakkak bedelini ödemesi gerektiğini düşünüyorum”

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 2017 yılı Kasım ayı meclis toplantılarında Gaziosmanpaşa Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi  Ferhat Epözdemir’in “Gaziosmanpaşa Belediyesi Sayıştay Raporu hakkındaki” konulu Meclis kürsüsünde gerçekleştirdiği gündem dışı konuşma metni:  

Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyeleri; Sözlerime başlamadan ülkemizde ve dünyada, orta dünyada savaşların, açlık ve yoksulluklarla yaşayan çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Gününü anmak istiyorum. Ülkemizde yaşamlarını yitiren Berkin Elvan, Eren Bülbül, Ceylan Önkol ve buna benzer birçok adını sayamadığımız çocuklarımızı rahmetle anıyorum.

 

Sayın Başkan; Bildiğiniz gibi Sayıştay’ın yılda bir kamu kuruluşlarını denetleyen bir görevi, yanı sıra bu görevden sonra hazırlamış olduğu bir rapor vardır. Ben genelde Belediye Meclis Üyeliği faaliyetlerimi yürütürken önce kendi ilçe meclisimde konuşurum. Daha öncede kentsel dönüşümle de ilgili bir dizi sıkıntıları kendi meclisimde dile getirdiğimi ve bunun yanı sıra yanıt bulamadığım ya da sorunun çözümüne dönük bir gelişme olmadığından İstanbul Büyükşehir Meclis Üyeliği unvanım ile bu salonda sorunları burada gündeme getiriyorum.

 

Sayın Başkan; Sayıştay Başkanlığının İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesiyle ilgili bu gün bütçesi geleceği için ki muhtemelen bu bütçe onaylanacaktır ama ben şahsım adına bütçelerin kamu yararına uygun olarak kullanılması taraftarıyım. Bu anlamda Gaziosmanpaşa Sayıştay raporuyla ilgili birkaç anekdot aktarmak istiyorum; Sayıştay’ın söz konusu raporunda ihaleye fesat karıştırıldığı tespiti var, o raporda hukuka aykırı çıkan süreçle ilgili hangi birimin sorumluluğu varsa, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanının bununla ilgili bir soruşturma başlatması gerekmektedir. Teftiş kurulu harekete geçirilmeli, ilgili birimdeki kimse açığa çıkarılmalı ve yargılanmalıdır.

 

Bakınız; 2016 yılına ait Gaziosmanpaşa Belediyesi Sayıştay Raporunu incelediğinde: - 23.04.2015 tarihi ve 2015/25211 ihale kayıt numaralı “01.05.2015 – 30.04.2018 dönemi çöp toplama, nakil ve genel temizlik hizmet alımı” işine ait ihaleye katılımda kendi malı şartı getirilen araçlardan sadece bir araç için, hizmetin yürütülmesine herhangi bir etkisi ve katkısı bulunmayan araç fren mekanizmasının içe ve dışa doğru bir milim açılıp kapanması özelliğinin aranması nedeniyle diğer istekli firmaların elenmesine sebep olan ihalenin, 82.354.229,56 TL teklif sunan firma üzerine değil 99.846.654,42 TL teklif sunan firmaya verildiği ve 17.492.424,86 TL kamu zararına sebep olduğu tespit edilmiştir.

 

- Kurum tarafından 13.12.2016 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen 2016/452070 ihale kayıt numaralı “Personel Hizmet Alımı ve Muhtelif Araç Kiralama Alımı” işine ait ihalede sunulan fiyat teklifinde bakanlar kurulunca öngörülen aracın aylık birim fiyatın kasko değerinin %2’sinden fazla sunulduğu ve ihalenin kanuna aykırı olarak sözleşmeye bağlandığı, ayrıca Sayıştay tespitinden sonra bu durumun, hiçbir ihale kanunu ve mevzuatında olmayan uygulama ile düzeltilerek birim fiyatlarının kasko değer listesi fiyatlarına göre uygun hale getirildiği, dolayısıyla ihale işlemlerine şaibe ve fesat karıştırıldığı tespit edilmiştir.

 

- Park ve Bahçeler Müdürlüğünce yapılan Gaziosmanpaşa ilçesi dâhilindeki mevcut parkların bakım işinde ihale kapsamında binek oto için teklif edilen fiyatın kurumun muhtelif araç kiralama işi ihalesinde oluşan birim teklif fiyat ile kıyaslandığında yaklaşık 3 katı yüksek tutarla binek araç çalıştırıldığı görülmektedir. Vasıfsız işçi için teklif edilen birim fiyatta ise yüklenicinin %60 civarında yüklenici karı elde ettiği tespit edilmiştir.

 

- Kurumun 1.900.965,00 TL’lik SMS mesai hizmetlerini sağladığı 2016/49879 ihale kayıt numaralı SMS alım işi ihalesinde istekli taraftan 0,009965 TL birim fiyatı teklif edilmiş ve ihale bu isteklinin üzerine bırakılmıştır. Çağrı merkezi ve Beyaz masa hizmet alım işinde ihale üzerine bırakılan yüklenicinin teklif ettiği SMS mesaj hizmetinin birim fiyatı ise 0,45 TL dir. Buda kurumun SMS mesaj hizmetlerini sağladığı 2016/49879 ihale kayıt numaralı SMS alım işi ihalesinde oluşan teklif fiyatın yaklaşık 45 katına tekabül ettiği tespit edilmiştir.

 

- Ambalaj atıklarının ilgili mevzuat uyarınca toplanması için verilen imtiyaz hakkının ihale yapılmadan, rekabet sağlanmadan ve herhangi bir bedel alınmadan bir şirkete verildiği, şirketin toplamış olduğu kağıt karton atıklarını piyasada faaliyet gösteren firmalara sattığı, imtiyaz sahibi söz konusu firmanın 2016 yılı içinde 3.201 ton ambalaj atığı topladığı, toplanan atıkları satarak gelir elde ettiği, bunun karşılığında imtiyaz hakkı aldığı, kuruma herhangi bir bedel ödemediği tespit edilmiştir.

 

Sayıştay Raporu incelendiğinde konuyla ilgili yaklaşık 100 sayfalık 25’e yakın bulgu var. İhaleye fesat karıştırma, usulsüz atama, banka hesabında olan paranın bilançoda olmaması, mizamda gösterilmemesi gibi çok ciddi konular gözünüze çarpacaktır. Sayıştay’ın Gaziosmanpaşa Belediyesi için hazırladığı raporu hepinizin incelmesini çok isterim çünkü bu ibretlik bir rapordur.

Bunun üzerine Belediye Başkanını derhal bunun sorumlularını görevden almalı, haklarında suç duyurusunda bulunmalıdır, bu durumun sorumlularına bir yaptırım uygulanmalıdır.

 

Sayıştay Gaziosmanpaşa Belediyesinde 50 milyon TL’ye yakın bir kamu zararı tespit etmiştir. Bu miktarla Gaziosmanpaşa’ya en az 10 tane okul yapılabilirdi, sağlık ocakları yapılabilirdi, birçok kurumun, STK’ların ihtiyaçları vardı bunlar karşılanabilirdi. Sözlerimi bitirirken Gaziosmanpaşa Belediye Başkanının belediyeye ait Sayıştay Raporunu incelemesini, durumun kendisi tarafından soruşturulmasını talep ediyorum, suç duyurusunda bulunmasını, bu birimleri zarar uğratanların, kamuyu zararına uğratanların muhakkak bedelini ödemesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla, Gaziosmanpaşa Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi/Ferhat Epözdemir