Siyaset
Giriş Tarihi : 17-03-2017 12:51   Güncelleme : 17-03-2017 12:51
Abone ol

Chp’li Erkek 18 Mart Çanakkale Zaferi Hakkında Basın Açıklaması Yaptı

“Şu Boğaz Harbi nedir? Var mı ki dünyâda eşi? En kesîf orduların yükleniyor dördü beşi,”

Chp’li Erkek 18 Mart Çanakkale Zaferi Hakkında Basın Açıklaması Yaptı

 

Mehmet Akif’in net biçimde yaşanan durumu özetlediği dizelerinde, aslında bir Cumhuriyetin doğumunun sancıları da hissedilmekteydi. Dünyanın en güçlü orduları yükleniyordu belki ama, unuttukları bir şey vardı: Bu topraklarda yaşayan insanlar! İşte o insanlar bir kere “gayrı yeter” dediğinde neler olduğunu, tüm dünya gördü. Bunun içindir ki Nazım Hikmet, şu dizeleri yazmıştır.

 

Fakat bir kerre bir derd anlayan düşmeyegörsün önlerine
ve bir kerre vakterişip :
                                «—Gayrık yeter!...»
                                                           demesinler.
Ve bir kerre dediler mi :
«İsrafil surunu urur
           mahlukat yerinden durur»,
toprağın nabzı başlar
                              onun nabızlarında atmağa.
Ne kendi nefsini korur,
                              ne düşmanı kayırır,
«Dağları yırtıp ayırır,
  kayaları kesip yol eyler âbıhayat akıtmağa...» 

 

            Değerli Arkadaşlar,

            Bir vatan kalbinin attığı yer olan Çanakkale, tarihi günümüze bağlayan ve destanlara konu olan savaşlara ev sahipliği yapmıştır. O bilinç ve inançla yaşanan savaşlardan barış ve kardeşlik sonucunu çıkarmıştır. Tam on dört ay altı gün süren savaş, Çanakkale’den, bir kez daha tarihin akışının değişmesine neden olmuştur. Bu nedenle Çanakkale, Goliath Zırhlısını boğazın sularına gömerek deniz savaşına son veren muavenitimilliyedir, Nusrat'ttır, Seyit Onbaşı'dır. Yaralı Anzak askerini kucağında taşıyan Mehmetçik'tir, centilmenler savaşıdır Çanakkale. Ezineli Yahya Çavuş'tur, "Ölmeden mezara koydular beni." diyen bir askerin türküsüdür. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, vatanın her köşesinden Çanakkale'ye koşan kahramanların boğazın sularında, Anafartalar'da bağımsızlık ve özgürlük için, Türkiye Cumhuriyeti için verdiği mücadeledir Çanakkale. Conk Bayırı'nda kalbinden vurulan Mustafa Kemal Atatürk'tür Çanakkale. İşte bu yüzden Çanakkale hiçbir biçimde geçilmez olmuştur ve hiçbir zaman da geçilmeyecektir.

1915 Çanakkale destanı bir başlangıçtı. Bu destana, yine Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yenileri eklendi. Çanakkale ruhuyla Kuvayı Milliye destanını yazdılar ve milletin saltanat ve hâkimiyet makamını Türkiye Büyük Millet Meclisi yaptılar. Türkiye Büyük Millet Meclisi dışında da hiçbir makam tanımadılar ve bu nedenle “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek, egemenliği şahsa devretmediler. Günümüzde de yaşatmamız gereken, Çanakkale’den beslenen o ruhtur! Tarihin içinden siyasi ihtiyaçlarla sonradan uydurulan veya zamanımızdan, yeni kahramanlara ihtiyacımız yoktur!

Değerli Basın Mensupları,

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, geçmişten günümüze Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı, özgürlüğü ve refahı için çalışmış herkesi; vatan için canlarını vermiş şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Saygılarımla.

 

Av. Muharrem ERKEK

CHP Çanakkale Milletvekili

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi