Siyaset
Giriş Tarihi : 01-07-2020 16:13   Güncelleme : 01-07-2020 16:13
Abone ol

CHP'li Erkek: 'Avukatlar Susarsa Vatandaş Nefes Alamaz'

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, 'Barolar susarsa, avukatlar susarsa vatandaşlar nefes alamaz. Bu mücadelemiz onun için. CHP olarak hak, hukuk, adalet mücadelesini kararlılıkla bugün de yürütüyoruz' dedi.

CHP'li Erkek: 'Avukatlar Susarsa Vatandaş Nefes Alamaz'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, düzenlediği basın toplantısında, AKP tarafından Meclis Genel Kurulu'na sunulan çoklu baro teklifine ilişkin partisi adına açıklamalarda bulundu. 

"Bu teklif geçerse barolar siyasi birer enstrüman haline gelir. Büyük şehirlerde yandaş barolar yaratılır" diyen Erkek iktidara yüklendi. Teklifin önemli iki ayağı olduğundan bahseden CHP'li Erkek, birinci ayağın, "büyük şehirlerde baroları bölmek" olduğunu söylerken, ikinci ayağın ise delege sistemindeki değişiklik olduğuna dikkati çekti. "50 üyesi olan bir baro Ankara'da 4 delege ile temsil edilecek, 4 bin 900 avukatın olan bir baro da 4 delege ile temsil edilecek. Bu nasıl bir adalet, nasıl bir demokrasidir" diyen Erkek, iktidara, "Baroları bölmeyin. Baroları zayıflatmayın, parçalamayın" diye seslendi.

AKP'nin teklifi sonrasında eyleme başlayan avukatların yanlarında olduklarını bir kez daha belirten CHP'li Erkek, "Avukatların hiçbir zaman köleleri de olması efendileri de olmadı. Her zaman vurguladığımız gibi asla kimse unutmasın avukatlar savunma biat etmez. Bugün saray kendisine biat edecek barolar oluşturmak istiyor. Ama savunma asla biat etmeyecek. Biz de CHP olarak hak, hukuk, adalet mücadelesini bu memlekette en güçlü veren ana muhalefet olarak meslektaşlarımızın yanında mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

"Baroların güçlü olması çok çok önemlidir. Bu teklif ne getiriyor? Bu teklifin en önemli iki ayağı; büyük şehirlerde baroları bölmek. Biz de diyoruz ki baroları bölmeyin. Baroları zayıflatmayın, parçalamayın. İkinci yak ise bu teklif, TBB seçimine yönelik delege sisteminde değişiklikler getiriyor. Diyor ki her baro 4 delege ile temsil edilecek. Bu ne demek biliyor musunuz? 50 üyesi olan bir baro Ankara'da 4 delege ile temsil edilecek, 4 bin 900 avukatın olan bir baro da 4 delege ile temsil edilecek. Bu nasıl bir adalet, nasıl bir demokrasidir. Tabii dert bu değil!"

"ADALET YÜRÜYÜŞÜMÜZ BUGÜN DE DEVAM EDİYOR"

"Bu teklif geçerse barolar siyasi birer enstrüman haline gelir. Büyük şehirlerde yandaş barolar yaratılır. Hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı istemiyorlar. Barolar bölünürse barolar artık kamu kararı için değil başka amaçlar için çalışacak. Barolar susarsa vatandaşlar nefes alamaz. Bu mücadelemiz onun için. Bu bir adalet mücadelesi. Biz de CHP olarak kararlılıkla bugün de yürütüyoruz. Adalet yürüyüşümüz devam ediyor."

"BUGÜN SARAY KENDİSİNE BİAT EDECEK BAROLAR OLUŞTURMAK İSTİYOR"

"Avukatların hiçbir zaman köleleri de olması efendileri de olmadı. Her zaman vurguladığımız gibi asla kimse unutmasın avukatlar savunma biat etmez. Bugün saray kendisine biat edecek barolar oluşturmak istiyor. Ama savunma asla biat etmeyecek. Biz de CHP olarak hak, hukuk, adalet mücadelesini bu memlekette en güçlü veren ana muhalefet olarak meslektaşlarımızın yanında mücadelemizi sürdüreceğiz."