Siyaset
Giriş Tarihi : 15-03-2017 15:46   Güncelleme : 15-03-2017 15:46
Abone ol

Chp’li Erkek: Bir Vatan Kalbinin Attığı Yerdir Çanakkale!

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü ile ilgili Meclis’te gündem dışı konuşma gerçekleştirdi.

Chp’li Erkek: Bir Vatan Kalbinin Attığı Yerdir Çanakkale!

Sözlerine Kurucu Cumhurbaşkanı ve Çanakkale Zaferi’nin başkahramanı Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale şehitleri ve Mardin-Diyarbakır yolunda şehit olan askerleri anarak başlayan Erkek, Bülent Ecevit’in Çanakkale şiirinden de mısralar okudu. Çanakkale Zaferi’ni “bir vatan kalbinin attığı yerdir Çanakkale ve Çanakkale'de deniz ve kara savaşları on dört ay altı gün sürmüştür ve tarihin akışı Çanakkale'de 1915'te değişmiştir. Çanakkale, Goliath zırhlısını boğazın sularına gömerek deniz savaşına son veren muavenitimilliyedir. Nusrat'ttır, Seyit Onbaşı'dır Çanakkale. Yaralı Anzak askerini kucağında taşıyan Mehmetçik'tir, centilmenler savaşıdır Çanakkale. Ezineli Yahya Çavuş'tur, ‘Ölmeden mezara koydular beni.’ diyen bir askerin türküsüdür Çanakkale. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, vatanın her köşesinden Çanakkale'ye koşan kahramanların boğazın sularında, Anafartalar'da bağımsızlık ve özgürlük için, Türkiye Cumhuriyeti için verdiği mücadeledir Çanakkale. Conk Bayırı'nda kalbinde vurulan Mustafa Kemal Atatürk'tür Çanakkale ve bu yüzden Çanakkale geçilmez ve hiçbir zaman da geçilmeyecektir” biçiminde özetleyen Erkek, büyük savaşlardan barışı çıkarmayı bilmiş ve özgürlüklerin ve barışın kenti Çanakkale'nin bir milletvekili olmaktan her zaman büyük onur ve gurur duyduğunu sözlerine ekledi. Erkek’in konuşması TBMM tutanaklarına şöyle yansıdı:

 

 

TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

Dönem: 26 Yasama Yılı: 2 Tarih: 15.3.2017 Birleşim: 82 Ham Tutanak Sayfası:11-15

Konuşmacı: MUHARREM ERKEK Seçim Çevresi: ÇANAKKALE

Tutanak Metni:


    MUHARREM ERKEK (Çanakkale) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 18 Mart Çanakkale zaferinin 102'nci yıl dönümü nedeniyle söz aldım. Yüce Meclisi ve bizi izleyen tüm yurttaşlarımızı saygıyla selamlıyorum.
    Kurucu Cumhurbaşkanımız ve Çanakkale zaferinin baş kahramanı Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve bugün yitirdiğimiz 2 şehidimizi rahmetle, minnetle anıyorum, hepsinin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.
    Değerli milletvekilleri, bir vatan kalbinin attığı yerdir Çanakkale ve Çanakkale'de deniz ve kara savaşları on dört ay altı gün sürmüştür ve tarihin akışı Çanakkale'de 1915'te değişmiştir.
    Çanakkale, Goliath zırhlısını boğazın sularına gömerek deniz savaşına son veren muavenitimilliyedir. Nusrat'ttır, Seyit Onbaşı'dır Çanakkale. Yaralı Anzak askerini kucağında taşıyan Mehmetçik'tir, centilmenler savaşıdır Çanakkale. Ezineli Yahya Çavuş'tur, "Ölmeden mezara koydular beni." diyen bir askerin türküsüdür Çanakkale. Türk, Kürt, Alevi, Sünni, vatanın her köşesinden Çanakkale'ye koşan kahramanların boğazın sularında, Anafartalar'da bağımsızlık ve özgürlük için, Türkiye Cumhuriyeti için verdiği mücadeledir Çanakkale. Conk Bayırı'nda kalbinde vurulan Mustafa Kemal Atatürk'tür Çanakkale ve bu yüzden Çanakkale geçilmez ve hiçbir zaman da geçilmeyecektir değerli milletvekilleri.
    Bugün, büyük savaşlardan barışı çıkarmayı bilmiş ve özgürlüklerin ve barışın kenti Çanakkale'nin bir milletvekili olmaktan her zaman büyük onur ve gurur duyduğumu da sizlerle paylaşmak istiyorum.
    Neden özgürlüklerin ve barışın kenti oldu Çanakkale? Çünkü, o topraklarda çarpıştığımız, savaştığımız düşman askerlerinin annelerine seslendi Mustafa Kemal Atatürk ve genç cumhuriyetten bütün dünyaya tarihin en anlamlı barış mesajı haykırıldı: "Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık, bizim evlatlarımız olmuşlardır." dendi. Evet, Çanakkale'de koyun koyuna birlikte yatanlar kardeş oldular. Çünkü, bir garipti Çanakkale Savaşı:

 

"Bir garip savaştı Çanakkale Savaşı

Kızıştıkça kızgınlığı dindiren

Ara verdikçe ateşe düşmanı kardeşe

Döndüren bir savaştı

Kıyasıya bir savaştı

Ama saygı üreten bir savaş

Yaklaştıkça birbirine

Karşılıklı siperler

Gönüllerde yakınlaştı

Düştükçe vuruşanlar toprağa

Dostlar gibi kaynaştı."

 

Evet, onun için özgürlüklerin ve barışın kendi oldu Çanakkale.
    Değerli milletvekilleri, 1915'te Çanakkale destanını yazanlar Çanakkale ruhuyla Kuvayımilliye destanını da yazdılar ve milletin saltanat ve hâkimiyet makamını Türkiye Büyük Millet Meclisi yaptılar, Türkiye Büyük Millet Meclisi dışında da hiçbir makam tanımadılar ve milletimizin sevgisi, saygısı, bağlılığı da tarih boyunca hep Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı oldu.
    Evet, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Çanakkale ruhuyla Kuvayımilliye destanını arkadaşlarıyla birlikte yazdı, Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti'nin ön sözü oldu ve cumhuriyetimizin kurucusu kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, kendisine başkanlık teklifleri getirildiğinde şöyle seslendi arkadaşlarına, dedi ki: "Şaşarım o efendilerin aklıperişanına. Hep biliyoruz ki memleketimizin başına gelen felaketlerin çoğu şahsi idareden gelmiştir. Bu kadar geri kalmamızın başlıca amillerinden biri de budur. Biz öteden beri böyle bir idareyi bertaraf etmek için mücadele ettik, şimdi nasıl olur da benim aynı yola gitmekliğim, yeniden devlet hayatında tarafımdan böyle bir çığır açılması istenebilir." Evet, onun için Türkiye Büyük Millet Meclisinde bugün hâlâ "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." yazıyor değerli milletvekilleri.
    Ben bu vesileyle tüm Çanakkale'ye tüm Türkiye'ye hayırlı güzel günler diliyor ve saygılarımı sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)