Siyaset
Giriş Tarihi : 25-03-2021 14:16   Güncelleme : 25-03-2021 14:16
Abone ol

CHP’li Erkek: “Saray iktidarı lebalep hukuksuzluk içerisinde”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 pandemisi sebebiyle insanların büyük acılar yaşadıklarına, sevdiklerine sarılamadıklarına, sevdiklerinin cenazelerine katılamadıklarına dikkati çekti.

CHP’li Erkek: “Saray iktidarı lebalep hukuksuzluk içerisinde”

Pandemide yüzlerce sağlık çalışanı, binlerce vatandaşın kaybedildiğini vurgulayan Erkek, son dönemde vaka artışında Türkiye’nin Avrupa şampiyonu olduğunu söyledi. Bugün günlük vaka sayısı 10 bine ulaşan Almanya’nın tam kapanmayı planladığını vurgulayan Erkek, şunları kaydetti:

“Biz otobüsler lebaleb, kapalı spor salonları lebaleb, lebaleb kongreler, toplantılar yapıyoruz. Ama kim yapıyor, kim yapabiliyor? Saray iktidarı ve AK Parti. Çünkü saray iktidarı ve çevresi imtiyazlı sınıf. Bir iktidar düşünün anayasa tanımıyor, kanun tanımıyor, kural tanımıyor, ahlak da tanımıyor, vicdan da tanımıyor. Ama diğer tarafta eczanede oturan 3 tane sağlık çalışanına maskeleri takılı oturduğu, müşteri olmadığı halde ceza uygulanıyor. Sokakta işsiz bir gence maskesi burnunun altına düştüğü için ceza uygulanıyor. Vatandaş sokakta cezalandırılıyor, esnaf cezalandırılıyor ama lebaleb toplantılar, lebaleb kongreler tam gaz devam ediyor.”

Devletin ciddiyetle yönetileceğini söyleyen Erkek, “Ancak bugün geldiğimiz nokta itibariyle saray iktidarı bütün toplum için, milletimiz için, Türkiye için tam bir adalet sorunu, sağlık sorunu, güvenlik sorunu haline gelmiştir. Bir de diyorlar ki, ‘Türkiye için güven ve istikrar’. Sloganları da bu. Böyle bir iktidar, böyle sorumsuz, vicdansız, kural, kanun tanımayan bir iktidar, yönetim nasıl Türkiye için güven ve istikrar sağlayacak. Asıl sorunumuz zaten güven vermemeleri, dünyaya güven vermiyorlar. Onun için işsizlik büyüyor, onun için yoksulluk büyüyor, onun için yatırımcı gelmiyor” diye konuştu. 

“Siz insanın ruhunu yok ettiniz”

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın kongrede “Yeni bir anayasa yapalım ve bu anayasanın ruhu insan olsun” dediğini hatırlatan Erkek, “Siz insanın ruhunu yok ettiniz, mutluluğunu çaldınız'' dedi. 

''Yeni anayasayı toplumsal bir uzlaşma ve insan odaklı olarak CHP’nin yapacağını'' ifade eden Erkek, “Çünkü yeni anayasayı insan odaklı bir anayasayı demokrasiye inananlar yapabilir, demokratlar yapabilir” ifadesini kullandı.  

''Yaşanılan tüm sorunların temelinde aslında sistem sorununun yattığı''nı anlatan  Erkek, “Bu iktidar lebaleb hukuksuzluk içerisinde. Hukuksuzluğu büyüten de zaten bu tek adam sistemi, çünkü tam bir keyfilik hakim. Gece çıkan kararnameler. Gece kararnameleriyle her şey hallediliyor. Çünkü saray iktidarı karanlığı seviyor. Siz 2002’de iktidar olduğunuzda dolar 1,67 liraydı bugün 8 lira. Şimdi diyorlar ki ‘Yastıklarınızın altındaki dövizleri getirin’. Ama bize söylemiyor, esnafa, çiftçiye, işçiye, emekliye, vatandaşa söylemiyor merak etmeyin. O gece kararnameleri çıkmadan önce dolar alan yandaşlarına söylüyor” diye konuştu. 

Ajans Bizim