Siyaset
Giriş Tarihi : 30-01-2018 12:50   Güncelleme : 30-01-2018 12:50
Abone ol

CHP'li Gaytancıoğlu: Sınır ticareti engelleniyor mu?

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne ekonomisine büyük oranda katkı sağlayan ancak son zamanlarda durma noktasına gelen “bavul ticareti”ni, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

CHP'li Gaytancıoğlu: Sınır ticareti engelleniyor mu?

CHP’li Gaytancıoğlu, açıklamasında şunlara yer verdi; “Edirne bir sınır kentidir. Bulgaristan ve Yunanistan gibi iki ülkeden Edirne’ye günübirlik çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Komşu ülkelerden gelen bu ziyaretçilerden bazıları Edirne ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır. Hatta bazı ziyaretçiler birçok tüketim malzemesini “bavul ticareti” diyebileceğimiz kapsamda toptan alışveriş şeklinde ülkelerine götürmekte ve bu ürünleri orada satmaktadır. Edirne’de bu tip alışverişin yapıldığı birçok işyeri de turistlerin bu ticareti doğrultusunda hizmet vermektedir.  
Son zamanlarda bu ticaret durma noktasına gelmiştir. Elde edilen bazı bilgilere göre söz konusu ziyaret ve alışveriş için 6 ayda 90 günlük giriş çıkış süresi bu ticaretin önünde ciddi bir engeldir. Kaldı ki bu 90 günlük süre aslında yeterlidir. Ancak uygulamada, gündüz saatlerinde Edirne’de gün boyu alışveriş yapıp gece saat 24.01’de çıkış yapan bir turist için 1 gün yerine, 2 günlük bir süre kayıtlara geçmektedir. Bundan dolayı Edirne ticaretinde ciddi kayıplar olmaktadır”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, konuyla ilgili İçişleri Bakanı’na yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti;

1.    Sınır ticareti dolaylı olarak engellenmek mi istenmektedir? 

2.     Bu tip ticaretin yapılması istenmemekte midir?

3.    Mağduriyetlerin önlenmesi için, sınır kapılarından giriş çıkışların hesaplanmasında kalış sürelerini hesaplayıcı bir uygulamanız olacak mıdır?

4.    Başta Edirne olmak üzere, sınır iller için söz konusu 90 günlük sürenin uzatılması konusunda bir girişiminiz bulunmakta mıdır?