27 OCAK 2020 Pazartesi 00:34
Siyaset
Giriş Tarihi : 26-07-2019 12:26

CHP'li Gökçel: Bunun Adı Zorbalıktır

Büyükçekmece baskınlarının araştırılması için verilen araştırma önergesi Meclis Başkanlığı’ndan geri döndü.

CHP'li Gökçel: Bunun Adı Zorbalıktır

TBMM Başkanlığı Büyükçekmece’deki ev baskınlarının araştırılması konusundaki önergede yer alan 'zorbalık’ ifadesinden rahatsız oldu

 

TBMM Başkanlığı, CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel’in yerel seçimler sonrasında Büyükçekmece’deki ev baskınları sırasında bebeklerin bile sorguya çekilmesini sorduğu önergesinde yer alan “zorbalık” kelimesini “yaralayıcı” bularak işleme koymadı.

 

ARAŞTIRMAYA TENEZZÜL BİLE ETMEDİLER

 

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, tekrarlanan İstanbul seçimleri öncesinde bulunduğu Büyükçekmece’de vatandaşların sorunlarını dinlemiş, çoluk çocuk demeden herkese potansiyel suçlu muamelesi yapılmasını siyasi baskı olarak nitelendirmişti. CHP’li Gökçel ve 21 arkadaşının imzalarıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesi, 1 ay sonra iade edildi.

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un imzasıyla gönderilen yazıda soru önergesinde yer alan “…hükümetin, kamu gücü ve yetkisini kullanarak zorbalık yaptığına işaret etmektedir.” ifadesinin İçtüzük hükümlerine uygun olmadığı savunuldu. Şentop, söz konusu ifadelerin çıkarılması veya düzenlenmesi halinde önergenin işleme alınabileceğini bildirdi. 

 

'BUNUN ADI ZORBALIKTIR’

 

Büyükçekmece’de vatandaşların evlerinin basılması konusunu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Gökçel, araştırma önergesinin iade edilmesine tepki gösterdi. CHP Mersin Milletvekili, önergelerin yanıtlanmaması ve araştırma komisyonları kurulmaması için iktidarın işi yokuşa sürdüğünü belirtti. İktidarın kendisini denetimden muaf tutmaya çalışmasını eleştiren Gökçel, şöyle konuştu:

 

“Vatandaşa suçlu muamelesi yapıp evleri basılıyor, çocuklara hatta bebeklere oy kullanıp kullanmadığı soruluyor ve korku iklimi yaratılıyorsa bunun adı zorbalıktır. Anayasa ile güvence altına alınan yerleşme ve seyahat özgürlüğünü suçmuş gibi yansıtarak insanların itibarıyla oynamak zorbalıktır. Zorbalık yapmaktan gocunmayan iktidar, ‘yaptığın zorbalıktı’ deyince yaralanmış. Kendi vatandaşlarına potansiyel suçlu muamelesi yapmaktan vazgeç o zaman. Hak, hukuk, adaleti gözet; biz de zorbalık yapıyorsunuz demek zorunda kalmayalım.”

 

Zorba kelimesinin anlamı

 

Zorba kelimesi TDK sözlüğüne göre şu anlama geliyor: “Gücüne güvenerek hükmü altında bulunanlara söz hakkı ve davranış özgürlüğü tanımayan (kimse), müstebit, mütegallibe, despot, diktatör.”

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA