Siyaset
Giriş Tarihi : 05-09-2020 13:37   Güncelleme : 05-09-2020 13:37
Abone ol

CHP'li Gökçen: “Adalet Bakanlığı personeli vaka rekorları kıran Ankara’ya toplanıyor, illerde adliyelerde virüs yayılımı hızlanacak”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavıyla ilgili soru işaretlerine dikkat çekti.

CHP'li Gökçen: “Adalet Bakanlığı personeli vaka rekorları kıran Ankara’ya toplanıyor, illerde adliyelerde virüs yayılımı hızlanacak”

Gökçen, “Başkentimizde koronavirüs vakaları diğer bölgelere göre çok yoğun seyrediyor. Ankaralı vatandaşların tedirginliğinin yanında bu durum, çeşitli illerden Ankara’ya toplanacak ve bugün Adalet Bakanlığının uyguladığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girecek olan personeli de korkutuyor.” dedi.

Gökçen, “Artan koronavirüs vakalarına rağmen bu sınavın Ankara’da yapılması, sınava girmek için yolculuk yapacak ve geri dönüp kendi illerinde adliyelerde çalışmaya devam edecek olan personeli büyük risk altına sokarken, virüsün Ankara’dan birçok ile hızlıca yayılma olasılığına karşı tedbirler çok zayıf görünüyor. Aldığımız bilgilere göre Bakanlık, sınava giren personelin kendi illerinde evlerinden çalışmaya devam etmesini amirlerin takdirine bıraktı.” dedi.

Gökçen, “Bu sınav, salgının yayılımına göre birçok sınav merkezi belirlenerek ve Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda tedbirler alınarak yapılmalıydı. Sağlık Bakanlığı unvan değişikliği sınavını 81 ilde yaparken bu sınav Adalet Bakanlığı personeline gelince neden Ankara tek merkezli olarak yapılıyor? Halkın canını korumaya çalıştığı bu dönemde bakanlıklar arasındaki bu uygulama farkı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini pazarlamak için kullanılan ‘bütün mekanizmalar hızlı ve uyumlu çalışacak’ rüyasının da en çok lazım olduğu zamanda yine boşa çıktığını göstermiş oldu.” dedi.