Siyaset
Giriş Tarihi : 03-09-2020 10:44   Güncelleme : 03-09-2020 10:44
Abone ol

CHP'li Gökçen: 'Bilim Kuruluna bir sözcü belirlenmeli'

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Halk Sağlığı Haftası nedeniyle mesaj yayımladı. Gökçen, “Covid salgınıyla mücadele ettiğimiz dönemde bilim kurulunun bir sözcüsü bile yok. Sağlık Bakanı süreci bilimin gerektirdiklerine göre değil “Cumhurbaşkanının talimatlarıyla” yürütüyor. Kimsenin inanmadığı verilere göre bile vakalar patlama yapmış durumda.” ifadelerini kullandı.

CHP'li Gökçen: 'Bilim Kuruluna bir sözcü belirlenmeli'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Tedbirin vatandaşlardan beklendiği, yöneticilerin sorumluluktan kaçındığı ve sağlık çalışanlarının görevlerini büyük risk altında sürdürürken hayatlarını kaybettiği bir dönemde sağlığın CHP herkes için bir hak olduğunu tekrar ve ısrarla hatırlatıyoruz.” dedi.

Gökçen, “Eğitimcilerin covid denetimiyle görevlendirilmesinin ardından okulların nasıl ve hangi tedbirler alınarak açılacağı, öğrencilerin eğitime erişip erişemeyeceği soru işaretleriyle geçirdiğimiz bu süreçte topluca hastalığa terk edilmiş durumdayız. Ama bu terk edilmişlik kaderimiz değil. Çözüm var. 3 aşamalı bir planla hala birçok hayatı kurtarabiliriz: 1. Bilim Kuruluna bir sözcü belirlenmeli ve siyasi iradeye yapılan öneriler düzenli bir şekilde kamuoyuna açıklanmalıdır. 2. Veriler şeffaf bir şekilde açıklanmalı, soru işaretleri giderilmeli, vakaların bölgelere göre dağılımı hakkında düzenli bilgi verilmelidir. 3. Sağlık çalışanlarının hakları, ilgili meslek kuruluşları ve sendikalarla işbirliği içinde korunmalıdır.” ifadelerini kullandı.