Siyaset
Giriş Tarihi : 25-11-2019 10:00
Abone ol

CHP'li Gökçen: 'Hiçbir kanun ismi 6284 kadar bilinmiyorsa bir sebebi var'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

CHP'li Gökçen: 'Hiçbir kanun ismi 6284 kadar bilinmiyorsa bir sebebi var'

Gökçen, “Kadına karşı şiddetle mücadele, kız çocuğuyla erkek çocuğunu ayırmamaktan başlıyor. Kızların eğitim alması, çocuk yaşta evlendirilmemesi, kadınlara yönelik istihdam politikalarının yürütülmesi hayati önemde. Şiddete uğrayan kadın, ekonomik özgürlüğü yoksa hakkını arayamıyor.” dedi.


Gökçen, “Toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanuna karşı her gün bir saldırı var. Bu metinlerin içinde aile yapısını bozan, aile kültürüne zarar veren hangi cümle var? Aile yapısından anlaşılan her gün eşinden şiddet gören kadınlar, ölmek istemiyorum diyerek öldürülen annelerin çocukları ve çocuk yaşta zorla evlendirilen kızlar değilse 6284 de aile düşmanı değil.” ifadelerini kullandı.


Gökçen, “Hiçbir kanunun ismi 6284 kadar bilinmiyorsa bunun bir sebebi var. Bu ülkede yaşayan her bir kadın var olma mücadelesi veriyor. Çocuğunu okutmaya çalışan, eğitim almasına izin verilmeyip yine de üretmeye çalışan, gördüğü şiddete rağmen her gün ayağa kalkan kadınlar yaşamak istiyor. 6284 ise belki de hiçbir kanunun korumadığı kadar yaşam hakkını koruyor. Uygulanmasına engel olanlar, yaşam hakkını savunan toplumu karşısına alıyor.” dedi.