Siyaset
Giriş Tarihi : 28-11-2019 13:43
Abone ol

CHP'li Gökçen:'Eğitimde Cumhuriyet Projesine Geri Dönülmeli'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, OECD’nin 3 Aralık’ta PISA sonuçlarının açıklanacağını hatırlatarak, “Son PISA sonuçlarında Türkiye’nin gittikçe gerilediğini görmüştük. Vahim sonucun ardından üç yıl geçti, ama eğitimle ilgili gerekli tedbirler alınmıyor. 3 Aralık’ta açıklanacak olan sonuçlar için umutlu olamıyoruz” dedi.

CHP'li Gökçen:'Eğitimde Cumhuriyet Projesine Geri Dönülmeli'

Gökçen, “Cumhuriyet projesi, yoksul bir çocuğun büyüdüğünde saygın bir meslek edinebilmesini, kız çocuklarının okumasını, köyün üretimle ve bilimle gelişmesini sağlıyordu. Eğitimde dünyayla rekabet etmek ve insana yatırım yapmak yerine tablete yatırım yapıldı. Bilimsellikten uzak ve çok bütçeli tablet projeleri denendi. Ne işe yaradığı ve kaç para harcandığının hesabı verilmeden bu proje terk edildi.” ifadelerini kullandı.
Gökçen, “Tüm itirazlarımıza rağmen kesintili eğitim sistemine geçilmesiyle kızlar okulu bıraktı, çocuk işçiliği arttı. Bilimsellikten uzaklaşmayla parası olan özel okula mecbur edildi. Parası olmayan kaderine terk edildi, yoksulun çocuğunun saygın bir meslek edinebilme imkânı günden güne azalıyor. Devlet, okulları ve öğrencileri kontrol eden vakıflara çalışacağına bu ülkenin çocuklarına yatırım yapmalı, eğitimde Cumhuriyet projesine geri dönülmeli.” dedi.