Siyaset
Giriş Tarihi : 12-09-2020 14:31   Güncelleme : 12-09-2020 14:31
Abone ol

CHP'li Gökçen:'Gençleri siyasetten uzaklaştıran 12 Eylül'ü izlerini silmek görevimiz'

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü sebebiyle yazılı bir mesaj yayımladı.

CHP'li Gökçen:'Gençleri siyasetten uzaklaştıran 12 Eylül'ü izlerini silmek görevimiz'

Gökçen, “12 Eylül 1980, militer gücün ulusal iradeye darbe vurmasının yanında darbe yasalarıyla ve darbecilerin söylemleriyle halkın örgütlenmesini ve gençlerin siyasette bulunmasını sistematik olarak engelledi. Bu anlayış, yine 12 Eylül’ün yıldönümünde, 2010 yılında otoriter rejimi kurmak için anayasayı araçsallaştıran, 2016’da 20 Temmuz sivil darbesini yapan ve 2017’de anayasayla tek adam rejimini kuran mantıkla tamamen aynı.” dedi.

 

Gökçen, “Gençlerin bir siyasi partide, öğrenci kulübünde, üniversitede, sokakta, sivil platformlarda örgütlenmesi; gençlerin toplumsal sorunlarının siyasi kurumların gündemine yerleşmesini sağlıyor. Siyasetin gençlerin özneliğini kabul etmesini sağlıyor. Darbeciler tam da bunu engellemek istedi ve aynı zihniyetin mirasçıları ses çıkaran gençlerden korkmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

Gökçen, “Askeri ve sivil darbelere karşı durmak, gençlerin sesini siyasetin sesi haline getirmek, gençlerin sorunlarını siyasetin asli konusu haline getirmek görevimiz. 12 Eylül’ün bugüne dek bıraktığı anti demokratik uygulama ve yasaları, darbe hukukunu ortadan kaldırmak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni demokrasiyle taçlandırmak görevimiz. 12 Eylül’ün ve darbenin miras bıraktığı tüm yaraları sarmak, 12 Eylül’ün izlerini silerek Türkiye’yi bu utançtan kurtarmak görevimiz. Bu görevi darbecilerin korktuğu, özgürlük için mücadele eden gençlerle yerine getireceğiz. Gençleri örgütleyerek bu anlayışa en güzel cevabı vereceğiz.” dedi.