Siyaset
Giriş Tarihi : 02-10-2020 10:28   Güncelleme : 02-10-2020 10:28
Abone ol

CHP'li Gökçen:'ÖSYM'den KPSS İle ilgili açıklama bekliyoruz'

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, yapılan son KPSS hakkında ortaya çıkan şüpheler hakkında yazılı açıklama yaptı.

CHP'li Gökçen:'ÖSYM'den KPSS İle ilgili açıklama bekliyoruz'

Gökçe Gökçen, açıklamasında şunları kaydetti:

“KPSS hakkında son dönemlerde yüzlerce genç bizlere ulaşarak şikayetlerini dile getiriyor. Önce KPSS B grubunda iki yılda bir sınav yapılması ve pandemi dönemi nedeniyle yaşanan aksamalar sonucunda herhangi bir telafi imkanının verilmemesi, ardından engelli KPSS’nin tarihinin netleşmemesi sorunlarının üzerine şimdi de yeni bir belirsizlik ortaya çıktı.

KPSS’ye giren adaylar, kendilerine sorulan sorular ile ÖSYM’nin yayımladığı soruların birbirinden farklı olduğunu fark ederek sosyal medya aracılığıyla bu farklılıkların kapsamını ortaya çıkardı. Adaylar, sorular ve hatta soruların şıkları içinde birçok fark tespit etti ve kitapçıklarını görmek istedi. ÖSYM kitapçıkların ancak başvuru üzerine ve fiziksel olarak Ankara’da görülebileceğini belirtirken itiraz süresi soruların yayımlanmasından önce sonlandı bile.

Geçmişte güven duyulan bir kurum olan ÖSYM, şifre skandallarıyla gündeme geldiği yıllardan bugüne şeffaflığı tamamen ortadan kalkmış ve kamuoyuyla, hatta sınava girenlerle bilgi dahi paylaşmayan, adeta sırlarla dolu bir kurum haline gelmiştir. Gençlerin geleceğini tasarlarken en önemli adımlardan biri olarak gördüğü sınavları düzenleyen ÖSYM’yi ciddiyet ve şeffaflığa davet ediyoruz.

ÖSYM, adayları ve öğrencileri sosyal medya adaletine mahkum etmemeli, başvuru süre ve usullerini gözden geçirmelidir.

ÖSYM, yapılan sınavlarda kitapçıkları, adaylarla şeffaflık içinde paylaşmalıdır. Kişilere itirazlarının temelini oluşturacak gerekli bilgiler verildikten sonra sürelerin işletilmesi sağlanmalıdır.

Soru kitapçıkları ve yayımlanan sorular arasında farklar olduğuna ilişkin iddialar bir an önce aydınlatılmalı ve gerçekliği tespit edildiği durumda hangi yolların işletileceği açıklanmalıdır. İddiaların şeffaflıkla soruşturulması, ÖSYM’nin gelecekte yaptığı sınavların güvenliği ve adalet duygusunun sağlanması için son derece önemlidir. Kamuoyuna hesap vermeyen, şeffaflıktan uzak bir anlayışla gençlerin hayatı karartılmamalı, soru işaretleri giderilmelidir."