Siyaset
Giriş Tarihi : 27-02-2018 16:40   Güncelleme : 27-02-2018 16:40
Abone ol

CHP'li Gökdağ Büyükşehirin Borçlarını Meclis Gündemine Taşıdı

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, İller Bankasının en borçlu iller sıralamasında 2. Sırada olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin borçlarını TBMM gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı’na “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılından bu güne kadar yıllar itibariyle İller Bankasından aldığı kredi tutarları nedir?” diye sordu.

CHP'li Gökdağ Büyükşehirin Borçlarını Meclis Gündemine Taşıdı

CHP’li Gökdağ, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin, İller Bankasının borçlu olan belediyeler listesinde 81 il arasında 821 Milyon TL borçla ikinci sırada yer aldığını, kentsel ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek için İller Bankası'ndan alınan bu kredilerin kentin ihtiyaçlarına gerçekçi çözümler üretmek amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının kamuoyunca bilinmesi gerektiğini söyledi.

Gökdağ, İçişleri Bakanına, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılından bu güne kadar yıllar itibariyle İller Bankasından aldığı kredi tutarları nedir? Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin İller Bankasından aldığı krediler hangi projeler için alınmıştır? Bu projelerin bugün itibariyle tamamlanma durumu nedir? Devam eden projeler var mıdır? 2004 yılından bu güne kadar İller Bankasından alınan kredilerle yapılan projelerin her birine harcanan miktarlar nedir? Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin İller Bankası borcundan hariç dış kaynaklı uluslararası kredi kuruluşlarından temin edilen kredileri var mıdır? Var ise, Belediyenin dış kaynaklı kredi borcu toplam ne kadardır? Belediyenin dış kaynaklı yaptığı borçlanmayı hangi kuruluşlardan ne kadar yapmıştır? Dış kaynaklı bu krediler hangi projelerde kullanılmıştır? Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşletmesinin iç ve dış kaynaklı borcu ne kadardır?” sorularını yöneltti.