Siyaset
Giriş Tarihi : 02-12-2016 19:59   Güncelleme : 02-12-2016 19:59
Abone ol

CHP'li Gökdağ: ''Engelli yurttaşlarımızın toplumla bütünleşmesi engellenmektedir''

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında engelli yurttaşların toplumsal alanda yaşadığı problemlere dikkat çekti. Gökdağ, ''Zor eğitim koşulları, sosyal güvenlik sorunu, aile sorunları, rehabilitasyon, yoksulluk, ulaşım ve diğer sorun ve sıkıntılarla yüz yüze bırakılan engelli yurttaşlarımızın toplumla bütünleşmesi de engellenmektedir'' açıklamasında bulundu.

CHP'li Gökdağ: ''Engelli yurttaşlarımızın toplumla bütünleşmesi engellenmektedir''

CHP'li Gökdağ'ın mesajı şöyle:

Engelli olmak, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sorun değil, sosyal boyutlarıyla tüm toplumu yakından ilgilendiren bir konudur.

Engelli yurttaşlarımızın hayatın her alanında yer alabilmeleri ve toplumsal hayata katılımlarının önündeki engelleri kaldırmak ve bunun için “hak temelli” bakış açısıyla yapılacak çalışmalar çok önemlidir.

Ancak günümüzde engellilere yönelik uygulamaların “hak” değil, “lütuf” olarak gördüğü ülkemizde, engellilerin eşit yurttaş olarak ekonomik, sosyal ve siyasal hayata katıldıklarını söyleyebilmek çok zordur. 

Zihniyet dönüşümünü gerektiren böylesi bir konuda iktidarın alacağı çok uzun bir yol olduğu açıktır. 

Zor eğitim koşulları, sosyal güvenlik sorunu, aile sorunları, rehabilitasyon, yoksulluk, ulaşım ve diğer sorun ve sıkıntılarla yüz yüze bırakılan engelli yurttaşlarımızın toplumla bütünleşmesi de engellenmektedir.  

Engeller aşılmak için vardır.

Asıl önemli olan onları anlamaya çalışmak, önlerindeki engelleri aşmalarında destek olmak ve üzerimize düşen sorumlulukla hareket etmektir. 

Ayrımcılık ve ötekileştirmek yerine tüm yurttaşlarımız için eşit ve hak temeli bir düzenin kurulmasının zamanı artık gelmiştir.  Şimdi eşitlik temelinde tüm hakların daha güzel bir dünya için engelleri gerçekten aşma zamanıdır.
Elele ve yürek yüreğe yeni bir dünyayı kuracağımıza olan inancımla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde zor şartlar altında hayata sıkı sıkıya sarılan, yaşama sevincini bir an bile kaybetmeyen tüm engelli yurttaşlarımıza, ailelerine sevgi ve saygılarımı sunarım