Siyaset
Giriş Tarihi : 10-03-2017 12:16   Güncelleme : 10-03-2017 12:16
Abone ol

CHP'li Gökdağ ülkemizde eğitim gören Suriyelileri meclis gündemine taşıdı

“KENDİ ÇOCUKLARIMIZA SINAV ŞARTI VE PARALI EĞİTİM, SURİYELİLERE SINAVSIZ VE PARASIZ EĞİTİM?”

CHP'li Gökdağ ülkemizde eğitim gören Suriyelileri meclis gündemine taşıdı

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların eğitim yaşındaki çocukların eğitimini TBMM gündemine taşıyarak Milli Eğitim Bakanına “Türkiye’de eğitim gören Suriyeli öğrenci sayısı kaçtır?” diye sordu.


CHP’li Gökdağ, Milli Eğitim Bakanının yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Türkiye’deki okullarda Suriye iç savaşıyla birlikte Türkiye’ye sığınan 3 Milyonu aşkın Suriyeli sığınmacının olduğunu ve bunların eğitim çağında olan çocuklarının sınavsız ve parasız olarak her kademede eğitim aldıklarını, Suriyelilere tanınan bu hakların kendi çocuklarımıza da tanınması gerektiğini dile getirdi

Gökdağ, “Türkiye’de eğitim gören Suriyeli öğrenci sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı Gaziantep ilimizde öğrenim görmektedir? Bu öğrenciler hangi eğitim tür ve kademelerinde eğitim görmektedir? Bu öğrencilere Bakanlığınız dışında eğitim veren kurum ve kuruluş var mıdır? Var ise bu kurum ve kuruluşlar hangileridir? Bu kurum ve kuruluşları kim denetlemektedir? Verdikleri eğitim türü nedir? Suriyeli öğrencilerin eğitim finansmanı nereden sağlanmaktadır? Yükseköğrenim gören öğrenci sayısı nedir? Hangi üniversitede kaç öğrenci sınavsız kabul edilmiş ve hangi bölümlerde öğrenim görmektedirler? Her kademede eğitim gören Suriyeli öğrencilere nereden ve ne kadar burs sağlanmaktadır?” sorularını gündeme taşıdı.