Siyaset
Giriş Tarihi : 20-01-2022 11:24   Güncelleme : 20-01-2022 11:24

CHP'li Gürer: “Açıklanan pancar taban fiyatı, ancak maliyeti kurtarır”

CHP Milletvekili Gürer, desteklemelerle birlikte tonu 875 lira olan pancar alım fiyatını değerlendirdi…

CHP'li Gürer: “Açıklanan pancar taban fiyatı,  ancak maliyeti kurtarır”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ton başına 800 lira olarak açıklanan 2022 yılı şeker pancarı alım fiyatının, ancak üretim maliyetini kurtaracağını söyledi.

Gürer, mart ayında ekimine başlanacak olan şeker pancarının; gübre, tohum, elektrik ve mazot girdilerine yeni zam gelirse üreticinin bu yıl şeker pancarı ekmekte zorlanacağını belirtti.

Önemli olanın taban fiyatlarının artması değil, girdi maliyetlerinin düşürülmesi olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  taban fiyatının artmasının, şeker fiyatının artması anlamına geldiğini, şekerin bu yıl kg fiyatının 10 lirayı aşacağını ve bu durumun vatandaşı mağdur edeceğini ifade etti.

 

GÜRER, PANCAR ALIM FİYATINI DEĞERLENDİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ton başına 800 lira, desteklemelerle birlikte 875 lira olarak açıkladığı 2022 yılı şeker pancarı alım fiyatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ANCAK MALİYETİ KURTARIR

Geçen yıl 420 lira olarak belirlenen şeker pancarı fiyatında girdi maliyetlerinin 3 kata yakın oranda arttığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, desteklemelerle birlikte 875 lira olarak açıklanan 2022 alım fiyatının ancak maliyeti kurtarabileceğine vurgu yaptı.

PANCARI 420 LİRAYA ALIP, KÜSPEYİ 600 LİRAYA SATTILAR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, fabrikalarda şeker pancarından şekerin haricinde melas, alkol ve küspe de üretildiğine dikkat çekti. Daha önce çiftçiye ücretsiz verilen küspenin, fabrikalar özeleştikten sonra çiftçiye tonu 500-600 liradan satılmaya başlandığını anımsatan Gürer, “Geçen yıl çiftçiden tonunu 420 liraya aldığı pancarı işleyen fabrika, pancardan elde ettiği küspeyi bile pancar fiyatından fazla fiyata sattı. Küspe şeker pancarından bile pahalı olursa üreticilik, hayvancılık, tarım nasıl sürdürülebilir hale gelecek?” diye sordu.

ÇİFTÇİ TEPKİLİYDİ

Geçen yıl 420 lira olan taban fiyatının çiftçiye zarar ettirdiğini hatırlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi bu nedenle tepkiliydi ve ekim yapmama kararı almıştı. Gittiğim köylerde bu sorunlarını anlattılar ve kamuoyuna duyurduk” hatırlatmasında bulundu.

GİRDİ MAMİLYETLERİNE YENİ ZAM GELİRSE EKİM YAPILMAZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı taban fiyatının maliyeti ancak karşılayabileceğine değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Maliyet arttığı takdirde, Mart ayında pancar ekimine başlanacağı için çiftçi yine karamsar. Sulama suyunda kullanılan elektrik, tohum, gübre ve ilaç fiyatlarına yeni zamlar gelmezse çiftçi bu yıl da ekim yapar. Aksi takdirde üretici pancar ekmez. Çünkü pancar çiftçisi girdi maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle para kazanamıyor” saptamasında bulundu.

ŞEKER 10 LİRAYA GEÇER

Şeker pancarı taban fiyatlarının artmasının şeker fiyatlarına da yansıyacağına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu şeker fiyatlarının 2022’de katlanacağı anlamına geliyor. Şekerin kg fiyatı 10 lirayı aşacak. Bu durumda vatandaş da mağdur olacak. Ayrıca şeker kullanıldığı her ürüne zam gelecek. Üretici ürettiğinden kazanamazken vatandaş daha pahalı ürünlerle karşılaşacak ”diye konuştu.

ÇÖZÜM GİRDİ MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİNDE YATIYOR

CHP Milletvekili Gürer, sorunun çözümünün girdi maliyetlerinin düşürülmesinde yattığına işaret ederek, “Sadece şekerpancarında değil, tüm tarım ürünlerinde girdi maliyetleri düşürülmeli. Aksi takdirde tarımda sorunlar bitmez. Gübre, mazot ve sulama suyu elektrik faturaları uçtu. İşçilik, tohum, ilaç, tarla kirası, ekim ve döküm makina ve yedek parça fiyatları ile üretim ciddi artışa erdi. Üretilen ürün maliyetinin artışı aracılar da devreye girince katlıyor. Girdiler için çözüm mutlaka üretilmelidir. Şeker fiyatı artarsa Nişasta Bazlı şurup ve sentetik tatlandırıcı ile pazar işgale uğrar ki bu da yeni risklere yol açar ” uyarısında bulundu.

 

AdminAdmin