Siyaset
Giriş Tarihi : 03-12-2018 10:50   Güncelleme : 03-12-2018 10:50

CHP'li Gürer: 'Fiyat artışına 441 bin TL ceza!'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, firmaların ekonomik krizi bahane ederek, ürünlerinde fiyat artışı uygulamalarını Ticaret Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li Gürer: 'Fiyat artışına 441 bin TL ceza!'

Önergeyi yanıtlayan Bakan Ruhsar Pekcan, fiyat artışı ve fiyat etiketlerindeki usulsüzlüklere karşı yürütülen mücadele kapsamında 1632 üründe mevzuata aykırılık tespit edildiğini belirterek, ilgililer hakkında 441 bin 690 TL idari para cezası uygulandığını açıkladı. 

 

FİYAT ARTIŞLARINI GÜNDEME TAŞIDI 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Temmuz ayında yükseliş sergileyen döviz kurları ve beraberinde getirdiği enflasyon artışının sonucu olarak piyasada önemli ölçüde artış gösteren fiyatlarındaki artışı, soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. 

 

BAKANLIK ÖNLEMLERİ

 

Gürer, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ekonomik krizin ardından  fiyat artışlarıyla ilgili iddialara dikkat çekti. Haksız rekabeti önlemeye yönelik olarak Ticaret Bakanlığının ne gibi çalışma yaptığını soruna Gürer, kaç işletmenin ceza aldığını, kaç ürünün denetlendiğini ve gramıyla oynanan ürünlerin bulunup bulunmadığını sordu. 

 

BAKANLIĞIN ALDIĞI TEDBİRLER 

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, haksız rekabet ve fiyat artışlarına yönelik olarak Bakanlıklarında alınan tedbirleri sıraladı. 

 

Bakan Pekcan, haksız fiyat artışları ve fiyat etiketi usulsüzlüklerine karşı mevzuat değişikliği yapılarak, ilgili yönetmeliklere değişiklikler eklendiğini belirterek, “81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri vasıtasıyla denetim yapılmaya başlanmıştır. ALO 175 Tüketici Danışma Hattı ve diğer başvuru kanalları aracılığıyla tüketicilerimiz haksız fiyat artışlarına ilişkin şikâyetlerini 7/24 iletebilmektedir.

 

Reklam Kurulu, fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalarla ilgili incelemelerini başlatmış olup, firmalardan savunmalarını talep etmektedir. Kurul üyeleri gerektiğinde olağanüstü toplantıya çağrılabilmektedir.

 

Yerli üretim logosunun kamu spotu hazırlanmış olup, yayınlanmaya devam etmektedir.

Yerli üretim logosunun tanıtımı ve yerli üretimin teşvik edilmesi amacıyla afiş/broşür çalışması yapılmış, basım ve dağıtımı tamamlanmıştır. Haksız Fiyat Artışı Bildirimi Uygulaması (mobil şikâyet hattı) çalışmaları tamamlanmış olup tüketicilerin kullanımına açılmıştır.

 

Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere, belediyelerde zabıta daireleri bünyesinde "Tüketici Hakları Zabıta Amirliği" oluşturulmasına yönelik çalışma başlatılmıştır” açıklamasında bulundu. 

 

Bakan Pekcan, ayrıca Ticaret İl Müdürlükleri tarafından yapılan denetimlerde 1.632 ürünün etiketlerinde ilgili mevzuata aykırılıklar tespit edildiğinden, ilgililer hakkında toplam 441 bin 690 TL idari para cezası tesis edildiğini açıkladı. 

 

Pekcan, “Bakanlığımızca küçük esnaf/işletmenin sorumlu tutulmasından ziyade ilgili ürünlerin üreticilerinin muhatap alınması yoluna gidilmiş ve yürütülen resen inceleme neticesinde 126 üretici firmadan savunma yazıları talep edilmiştir” ifadelerini kullandı. 

 

RAKAMLAR DÜŞÜNDÜRÜCÜ

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise döviz kurlarındaki dalgalanmanın ardından ülke genelinde pek çok üründe fiyat artışı yapıldığı yönünde şikayetlere dikkat çekerek, “İktidar kanadından yapılan açıklamalarda da sanki ülkedeki ekonomik kriz yokmuş algısı oluşturularak fiyat artışlarına neden olan konunun ürünlerinde yüksek kar sağlamak isteyen üreticilerin yaptığı bir manipülasyondan kaynaklandığı izlenimi verilmeye çalışılıyor. Hatta oluşturulan algıda neredeyse tüm üreticilerin ürünlerinde haksız bir şekilde fiyat artışına yönlendirdiği  izlenimi üretiliyor  oysa elektrik ve doğal gaza iktidar, bir yılda % 40 lara varan zam yaptı. Bu  tüm üretime doğrudan zam olarak yansıdı. İktidar yarattığı ekonomik krizi saklamak ve suçlu üretmek peşinde. Ancak Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada bugüne kadar 1632 ürün üzerinde denetleme yapıldığı ve sadece 441 bin TL ceza uygulandığı  açıklanıyor, bunun uygulamada esasen bir algı yaratmaktan ibaret olduğu ortada” dedi.

 

AdminAdmin