Siyaset
Giriş Tarihi : 21-03-2019 10:16   Güncelleme : 21-03-2019 10:16

CHP'li Gürer: Vergi yükü esnafı perişan etti. Hayvancılık bitti, çancılık tarihe karışıyor..

Ekonomik kriz esnafı da vurdu

CHP'li Gürer: Vergi yükü esnafı perişan etti. Hayvancılık bitti, çancılık tarihe karışıyor..

 

 

Ekonomik kriz esnafı da vurdu

 

Gürer: Çancılık bitmek üzere


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yerel seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği Bor Sanayi Sitesi’nde esnaf ve sanatkarların sorun ve taleplerini dinledi. AKP iktidarının yanlış politikalarının esnafa etkisini yerinde gördüğünü belirten Gürer, “Sanayi esnafı bir önceki yıla göre işlerinin yarı yarıya azaldığını, giderlerinin ise katladığını anlatıyorlar. Süreç böyle devam ederse ne ne yapacaklarını bilemez durumdalar” dedi.

 

SANAYİ SİTESİNE ZİYARET 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bor ilçesinde esnafı ziyaret eden Gürer, Sanayi Sitesi’nde de sanayi esnafının sorunlarını dinledi. Gürer tek tek ziyaret ettiği iş yerlerinde esnafların mağduriyetini yerinde gördü.


EL SANATLARI TÜKENİYOR


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de 30’a yakın el sanatının tek tek tükendiğine dikkat çekti. Çan ustası ile sohbet eden Gürer, çan yapan usta sayısının ikiye düştüğünü öğrenince bir dönem eski Bor sanayinde hemen hemen her iş yerinde çan yapıldığını anımsatıp şöyle dedi, “Çan ve çıngırak ile bölgemiz özdeşleşmiş, özellikle doğu ve güneydoğuya yoğun çan gönderilirdi. Hayvanların boyunlarına farklı ses tonları içeren çanlar takılırdı. Hatta eski köy evlerinde de çan kapı zili görevi görürdü. Bu el sanatı da bölgede tükenmek üzere. Talep düştükçe el sanatları üretimi de bitiyor” dedi.

 

GÜRER ESNAFIN SORUNLARINI DİNLEDİ. 

 

Gürer, İlçe Başkanı Erdal Gevrekçi, Belediye Başkan Adayı Şenol Bengü, belediye meclisi ve il genel meclisi üyesi adaylarıyla birlikte ilçe merkezinde gerçekleştirdiği esnaf ziyaretinin ardından gittiği Bor Sanayi Sitesi’nde esnaf ve sanatkârların yoğun ilgisiyle karşılandı. Sanayi Sitesi’ndeki işyerlerini tek tek gezen Gürer, esnafın sorunlarını ve taleplerini dinledi. Çözümün başlamasının bugünkü yanlış yönetimi uyarmak için 30 Martta el frenini çekmek olduğunu söyledi.

 

VERGİ YÜKÜ, ESNAFI PERİŞAN ETTİ 

 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, ziyaretlerinin ardından yaptığı açıklamada küçük esnafın ve sanayi esnafının yaşadığı sorunlara dikkat çekti. AKP iktidarının yanlış politikaları sonucu esnaf ve sanatkârların büyük sıkıntı içine girdiğini belirten Gürer, “Öncelikle, halkımızın ve esnafımızın şahsıma ve CHP’li adaylara göstermiş olduğu ilgiye çok teşekkür ediyorum. Ağır vergi yükü, yüksek işyeri kiraları, ağır ekonomik krize bağlı olarak iş potansiyelindeki düşüş ne yazık ki sanayi esnafımızı da ciddi manada mağdur etmiştir. Bugün hem çarşı esnafımızı hem de sanayi esnafımızı ziyaret ettim. Siftah yapmadan kepenk kapatmak zorunda kaldığını söyleyen esnaf kardeşlerimizin sorunlarını dinledim. Vatandaşın alım gücü düştüğü için  iş yaptıramaz alış veriş yapamaz hale gelmiş. Bu durum esnafımıza doğrudan yansıyor, Geçen yıla göre iş yapamadan dükkânını kapatıp evine giden esnafımız var. Yüksek dükkan kiraları ağır vergi yükleri, BAĞ-KUR primi yüksekliği, kalifiye eleman sorunu, artan girdi maliyetleri, imalatta talep düşmesi ile üretim daralması sorunları katlamış ” dedi. 

 

İŞ YERLERİNDE, İŞÇİ VE ÇIRAK SAYISI AZALDI 

 

Sanayi Sitesindeki esnafın işsizlikten tezgah çalıştıramaz duruma geldiğini söyleyen Gürer, “Esnafımız  daralma içinde. Bugün vergi sistemindeki adaletsizliği, net bir şekilde görebiliyoruz. Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârlarımızın bu durumda olması sorunları derinleştiriyor. Niğde’de her 4 kişiden birinin esnaf olduğunu düşündüğümüzde son yıllarda esnafın yaşadığı sorunlar, direkt olarak tüm Niğde’yi olumsuz etkiliyor: Niğde’deki, Bor’daki bu olumsuz tablo, Türkiye genelinde de aynı. Sorun, beceriksiz iktidarın, insanımızın sorunlarını, taleplerini görmemesinden kaynaklanıyor” diye konuştu. 

 

YEREL SEÇİMLERİN ÖNEMİ…

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP’li adaylar için destek istediği ziyaretlerinin ardından yaptığı değerlendirmede, yerel seçimlerin önemine de dikkat çekti. AKP iktidarının yanlış ekonomi politikalarının her kesimi  de perişan ettiğine vurgu yapan Gürer, “Esnaf can derdinde. Böylesine önemli bir süreçte yerel seçimler çok büyük önem arz ediyor. Bu seçimlerden çıkacak sonuçlar, Türkiye’de ekonominin gidişatını belirleyecek. Yerel seçimlerde AKP iktidarına verilecek bir ders, belki de yıllardır esnafı, çiftçiyi, emekliyi, genci yaşlıyı perişan eden iktidarın yapılan yanlışları görmesine neden olabilecektir” şeklinde konuştu. 

 

CHP’Lİ YEREL YÖNETİCİLERİN ESNAFIN SORUNLARININ  ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÖNEMLİ PROJELERİ VAR…

 

Gürer, 31 Marttan sonra göreve gelecek olan CHP’li yerel yöneticilerin, esnafın yaşadığı yerel sorunların çözümüne yönelik çok önemli plan ve projelerinin bulunduğuna da dikkat çekti. 

 

KÖY GEZİLERİ

 

CHP Milletvekili Gürer Yıldıztepe Kasabası ile Pınarcık köyünü de ziyaret etti. İl Genel Meclisi için destek istedi. 

AdminAdmin