Siyaset
Giriş Tarihi : 07-02-2019 09:31   Güncelleme : 07-02-2019 09:31

CHP'li Gürer: 'Yeni açılan işletmeler 2 yıl vergiden muaf tutulsun.'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, enflasyon artışının yanında vergi, primi ve kira ücretlerinin altında ezilen esnafın sorunlarını, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada gündeme getirdi. Gürer, yeni açılan işletmelerin en az 2 yıl vergi muafiyeti istediğini aktardı.

CHP'li Gürer: 'Yeni açılan işletmeler 2 yıl vergiden muaf tutulsun.'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, esnafın yaşadığı sorunlara dikkat çekti. 

 

Toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi esnafın da sorunlarının arttığına işaret eden Ömer Fethi Gürer, kent içindeki alışveriş merkezlerinin (AVM) mahallelerde manav, bakkal ve kasap gibi esnafları yok etmekte olduğunu vurguladı. 

 

Doğalgaz ve elektrik gibi giderlerin fiyatlarını iktidar tarafından belirlendiğini ve bunların esnaf ve sanatkârlar için ciddi yük oluşturduğunu anlatan Gürer, “Merkez ve yerel yönetimlerin kayıt dışılık kontrol ve denetimi tam anlamıyla çalışmadığı için haksız rekabet esnafları sıkıntıya sokmaktadır. SSK primleri, stopaj vergileri gibi maliyeti etkileyen yükler de esnaflar için karşılanabilir olmaktan çıkmıştır” dedi. 

 

Gürer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “BAĞ-KUR ve SGK yani sosyal güvenlik primlerini ödemekte zorlanan esnaf sayısı artmaktadır. İşletmeler, ayrıca ciddi finansman sorunları yaşamaktadır. Nakit para sıkıntısı, piyasa durgunluğu ve kredi faizlerinin yüksekliği esnafımızı etkilemektedir. Vergi sistemlerindeki sürekli değişiklik, vergi adaletsizliği, kayıt dışılık esnafın şikayetleridir. Yeni açılan işletmelere en az iki yıl vergi muafiyeti istenmektedir. Esnaf sesini AKP iktidarının duymasını beklemektedir” dedi.


 

ÇİFTÇİ, İŞÇİ VE MEMURUN  GELİRİNİN DÜŞMESİ ESNAFI’DA VURDU

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnaf ziyaretleri sırasında, toplumun her kesiminde yaşanan ekonomik sıkıntıyı  doğrudan hissettiğini, yerinde gördüğünü belirtip: “Esnaf ziyaretlerimizde gördük. Çiftçi, işçi ve memurun alım gücündeki daralma esnafı da etkiliyor. Esnafın geliri düştü, müşterisi azaldı, kredi ile son nefesini vermeye çalışan esnaf için acil düzenleme şart” dedi.

 

 
AdminAdmin