Siyaset
Giriş Tarihi : 15-01-2020 13:28
Abone ol

CHP'li Güvener:'İl Başkanını Örgüt Seçer'

Yeniden adaylığını ilan eden CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın, milletvekili ve belediye başkanlarını toplantıya çağırmasının ardından başlayan tartışmalara son noktayı koydu.

CHP'li Güvener:'İl Başkanını Örgüt Seçer'

Sessizliğini DÜZGÜN HABER‘e bozan Güvener, Yenimahelle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın Ankara Milletvekillerini ve Belediye Başkanlarını toplantıya çağırması ve kendisinin adaylığı konusundaki tartışmalara açıklık getirdi.

Güvener, Ankara İl Başkanlığı yarışı ve Fethi Yaşar’ın tartışma yaratan balıkçı lokantasındaki yemek konusunda DÜZGÜN HABER‘e şu açıklamaları yaptı.

İŞARET BEKLEMİYORUM, ADAYIM: Ankara’nın bir dönem daha benim yöneticiliğime ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. O yüzden de geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Sayın Genel Başkanımızı ziyaret ederek, bir dönem daha il başkanlığı yapmak için aday olduğumu söyledim. Ancak ben bu düşüncemi, ilçe kongreleri bitmeden kamuoyuna açıklamak istemedim. Bu açıklamayı yapmak için ilçe kongrelerinin yapılmasını bekledim. Adaylık için birilerinden işaret bekleyecek bir insan değilim. Net bir adayım. Eğer, bu haberler çıkmasaydı bir basın toplantısıyla adaylığımı ilan edecektim.

FETİH YAŞAR’I BEN ÖNERMEDİM: Yenimahalle Belediye Başkanımız Fethi Yaşar’ın, belediye başkanları ve milletvekillerini toplamasını Sayın Genel Başkan’a ben önermedim. Geçtiğimiz Pazartesi günü Sayın Genel Başkan’ı ziyaret ettiğimde ve yeniden aday olduğumu söylediğimde, Sayın Genel Başkan da, “Aday olmak sizin en doğal hakkınızdır. Ancak başka arkadaşlar da aday. Fethi Bey’e ağabeylik görevini üstlenmesini, milletvekili ve belediye başkanlarının il başkan adayının hangi yöntemle belirleneceği konusunda görüşlerini almasını istedim” dedi. Ben de, Fethi Yaşar’ın böyle bir toplantı yapacağını orada, o anda Sayın Genel Başkan’dan öğrendim.

GENEL BAŞKAN ÖRGÜTÜN BAŞIDIR: Genel Başkanımız böyle bir tasarrufta bulunuyorsa buna saygı duymak gerekiyor. Sonuçta Genel Başkan, örgütün başkanıdır. Kaldı ki, o toplantıya katılan milletvekili ve belediye başkanı arkadaşlarımız da bu örgütün bağrından çıkan isimlerdir. Kalkıp, bu toplantıyı karalamak da doğru değildir. Kimsenin, Genel Başkan’ın, bu konudaki takdir yetkisini sorgulamaya da hakkı yoktur.

O TOPLANTIDA İSİM BELİRLENMEZ: O toplantıda genel ilkeler ve yol haritası konusunda görüşler gündeme gelecektir. Ben şahsen, o toplantıda bir isim belirlenmesini beklemiyorum. Bunu doğru da bulmam. Böyle bir toplantıda isim belirlemesi herşeyden önce örgütü de rencide eder. Yanlış bir algı oluşturur. O yüzden, o toplantıda isimlerin tartışılması doğru olmaz. Bence orada olması gereken, ilçe kongreleri yeni bitti, il başkanı örgütü toplasın ve izlenecek yol haritasına örgüt karar versin iradesinin ortaya çıkması daha uygun olacaktır.

ELBETTE İLDE YAPILMASI UYGUN OLURDU: Elbette, Fethi Bey’in düzenleyeceği toplantının, il başkanlığı binasında yapılması daha uygun olurdu. Orada İl Başkanı olması daha uygun olurdu. Bu toplantı balıkçı lokantası yerine daveti yapan Yenimahelle Belediyesi’nde yapılabilirdi. Ancak bu kez de, Fethi Bey, herkesi ayağına çağırır algısı oluşacağından çekindiği için lokanta da yaptığını açıkladı. Sonuçta önemli olan demokratik mekanizmaların çalıştırılarak böyle bir toplantının yapılmış olması önemlidir, yerine takılmamak gerekiyor.

İRADE ÖRGÜT VE DELEGENİNDİR: Yıllardır parti içi demokrasiyi savunan bir insan olarak, il başkanlığı konusunda elbette ki son sözü söyleyecek olan örgütümüz ve delegelerimizdir. Ben de bu demokratik yarışa bir daha aday olarak katılacağımı ilan ediyorum. Bugünden itibaren artık net olarak adayım ve kendimi örgütüme emanet ediyorum.

KISIR TARTIŞMALAR BİTMELİ: Bugüne kadar örgüt meseleleri konusunda konuşmamayı tercih ettim, çünkü Ankara’nın Türkiye’nin geleceği konusunda rölünün çok önemli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki seçimlere kilitlenmeliyiz. Önümüzdeki seçimlerde AK Parti kazanırsa bugün yaptığımız tartışmaların hiçbir anlamı kalmayacak. Elbette ki, CHP’de örgüt başkanını, örgütler seçecektir. Parti içi demokrasinin bütün kuralları işletilecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.