Siyaset
Giriş Tarihi : 10-11-2016 09:06   Güncelleme : 11-11-2016 09:03

CHP'li İlgezdi: ''15 Temmuz'dan bu yana kesintisiz bir darbe süreci yaşanıyor''

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada OHAL sonrası çıkarılan KHK'lar ile Türkiye'nin en köklü kurumlarına kilit vurulmasını sert bir şekilde eleştirdi.

CHP'li İlgezdi: ''15 Temmuz'dan bu yana kesintisiz bir darbe süreci yaşanıyor''

669 sayılı OHAL Kararnamesi'nin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda söz alan CHP'li İlgezdi, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte ülkemiz KHK'lar demokrasisi ile yönetildiğini vurguladı. İlgezdi, ''Bu öyle bir demokrasi ki burada parlamentoya karşı sorumluluk yok, insan haklarına saygı yok,temel hak ve özgürlüklere yer yok, kanun önünde hesap vermek yok ve muhalif sesleri duymaya tahammül yok. Oysa sayın Davutoğlu'nun 'Kim ne yaparsa yapsın bu özgür ve demokrastik ülke bir daha OHAL benzeri uygulamalarla karşı karşıya kalmayacak. OHAL Türkiyesi eski Türkiye'dir.' sözlerinin üzerinden sadece iki yıl geçti. Bugün geldiğimiz nokta sizin deyiminizle eski Türkiye'yi aratır oldu.'' dedi.

''SEÇTİĞİNİZ BU YÖNTEMİN KİMSEYE BİR FAYDASI YOK''

15 Temmuz'dan bu yana Türkiye'de kesintisiz bir darbe süreci yaşandığını belirten İlgezdi, ''Yüzyıllardır var olan Askeri Liseler kurumlarca tarışılmadan, kurumların ve uzmanların görüşü alınmadan, bir gecede kapatılıyor. 5 binden fazla öğrenci kendisini bir anda kapının önünde buluverdi. Harp okulları ise Milli Savunma Üniversitelerine bağlandı. Eğer isteğiniz demokratik bir yönetim kurmaksa seçtiğiniz bu yönetemin kimseye bir faydası yok. Neden mi? Askeri okullar ve Harp Okulları'nı FETÖ'cüler var diye kapatıyorsunuz. Oysa FETÖ sadece bu okullarda mı var? Milli Eğitim Bakanlığı'nı, İçişleri Bakanlığı'nı, Diyanet'i kapatmayı düşünüyor musunuz? Elbette düşünmüyorsunuz. O halde şimdiden uyarıyoruz; Askeri okulları kapatırsanız, kendi ideolojinize göre dizayn etmeye kalkarsınız ülkemiz çok daha vahim sonuçlarla karşı karşıya kalacaktır.''

''DARBE KARŞITI OLDUĞUMUZ KADAR, TÜRKİYE'NİN KHK'LAR İLE YÖNETİLMESİNE DE KARŞIYIZ''

Darbe karşıtı oldukları kadar, Türkiye'nin KHK'lar ile yönetilmesine de karşı olduklarını belirten İlgezdi, ''Darbe girişiminin fırsat bilinerek parlamentonun devre dışı bırakılmasına da kurumların OHAL KHK'lar ile yeniden inşaa edilmesine de karşıyız'' açıklamasında bulundu. GATA'nın bir gecede kapatıldığını hatırlatan İlgezdi, 33 hastanenin ve 5 bin 700 personelin Sağlık Bakanlığı'na bağlandığını belirtti. GATA'nın sıradan bir hastane olmadığı gibi askeri doktorluğun sivil doktorluktan ayrı bir alan olduğunu belirten İlgezdi, 'Tıp eğitiminin yanı sıra askerlik eğitimini de ateş altında alan doktorları askerlik alanından uzaklaştırırsanız yalnızda kaos yaratırsınız' dedi. İlgezdi, hükümete saha tecrübesi olmayan, çatışma ortamına girmemiş doktorların operasyonlara nasıl gönderileceğini sordu. Getirilen düzenlemelerin darbe girişimiyle uzaktan yakından alakası olmadığının altını çizen İlgezdi, ''Bu sağlık kurumlarının devri, Sağlıkta Dönüşüm adı altında dayatılan paran kadar sağlık hizmetinin son halkasıdır. Çünkü GATA gerçek anlamda parasız sağlık hizmetini sunan, hastasına müşteri, personelini esnaf olarak görmeyen sosyal devlet uygulamasının sağlıktaki tek örneğidir. Ortaya çıkan mağduriyeti telafi edebilecek misiniz? Bu sebeple getirdiğiniz bu KHK'nın aleyhinde olduğumu belirtiyorum'' dedi.