Siyaset
Giriş Tarihi : 10-11-2017 17:15   Güncelleme : 10-11-2017 17:15

CHP’li İlgezdi Atatürk’e hakaret eden Hasan Akar’ın peşini bırakmıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Atatürk’e hakaret eden Hasan Akar’ın tahliye edilmesinin içlerini acıttığını söyleyerek davanın takipçisi olacağını söyledi. İlgezdi, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle bir önerge vererek olayı meclis gündemine de taşıdı.

CHP’li İlgezdi Atatürk’e hakaret eden Hasan Akar’ın peşini bırakmıyor

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 79’uncu yılında, Türkiye’nin birçok yerinde anıldı” diyen İlgezdi, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasına saldırıların her gün arttığınıü, saldırganların ise cezasızlık prensibinden güç aldığını belirtti.

İlgezdi şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz hafta tahliyesini basından öğrendiğimiz Hasan Akar da bu saldırganlardan sadece birisidir. Anımsayacaksınız, Akar hakkında Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz 9 Mayıs’ta soruşturma başlatılmıştı. Hakkında 7,5 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlanan; 43 gün kaçak yaşayan ve 20 Haziran’da teslim olarak tutuklanan Hasan Akar’ın, 6 Ekim’de sessiz sedasız tahliye edildiğini öğrendik.

Bugün milyonların andığı Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden Hasan Akar’ın tutuksuz olması içimizi acıtmaktadır. Hasan Akar hakkettiği cezayı alana kadar takipçisi olmaya devam edeceğim.”

İstanbul Miletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

BAŞBAKAN’A SORULAR

  1. Hasana Akar’ın tahliye edilmesi ve 33 gündür dışarıda özgürce dolaşması Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak sizi rahatsız etmemiş midir? 
  2. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, Hasan Akar hakkında açılan davaya tekrar tutuklanması talebiyle müdahillik başvurusu yapmayı düşünüyor musunuz? 
  3. Hasan Akar hakkında denetimli serbestlik kararı mı verilmiştir? Verilmişse Hasan Akar düzenli olarak imza atmaya gitmekte midir? 
  4. Hasan Akar’a yurtdışına çıkışına yasağı konulmuş mudur? 
  5. Hasan Akar’ın hakaret dolu videosunda DELİL bulunmaması, koruyup kollandığını akıllara getirmektedir. Hasan Akar’ı kim koruyup kollamaya çalışmaktadır?