Siyaset
Giriş Tarihi : 13-10-2016 12:11   Güncelleme : 13-10-2016 12:17

CHP'li İlgezdi, Bakan Bozdağ'a sordu: ''İşkence iddialarının üzerine gidecek misiniz?''

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Silivri Cezaevi'ndeki işkence iddialarına Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li İlgezdi, Bakan Bozdağ'a sordu: ''İşkence iddialarının üzerine gidecek misiniz?''

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Silivri Cezaevi'ndeki işkence ve kötü muamele iddialarını Meclis Gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren İlgezdi, OHAL sonrası artan işkence ve hak ihlalleri konusunda Bakan Bozdağ'dan yanıt istedi. Bakan Bozdağ'ın ''Çok net söylüyorum cezaevlerinde işkence yoktur'' sözlerini hatırlatan İlgezdi, Silivri Cezaevi'nde kadın mahkumların göğüs uçlarından sıvı akıncaya kadar sıkılarak hem işkence yapıldığı hem de taciz edildiği iddialarını Bakan Bozdağ'a sordu.

İşte CHP'li İlgezdi'nin Bakan Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi:

''Hapishaneler, OHAL sonrası işkenceler ve hak ihlalleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. 12.10.2016 tarihinde basında yer alan haberlere göre Silivri Hapishanesi’nde kadın mahkumlara işkence yapılırken, Maltepe Çocuk Hapishanesi’nde ise çocuk müvekkili ile görüşmeye giden bir avukat darp edilmiştir. 

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM'deki parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, hapishanelerde işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin açıklamalarına karşılık Adalet Bakanı olarak “ … Çok net söylüyorum, Türkiye ceza ve tutukevlerinde kötü muamele, işkence yoktur. Böyle bir iddiası olan varsa, adresini, yerini, zamanını, kime, kim yapmış bunları açıklasın, biz de üzerine gidelim. Ben Adalet Bakanı'yım bana yazsın göndersin” ifadelerini kullandığınız bilinmektedir.

Bu çerçevede,

1.    Silivri'deki 9 No'lu Kapalı Kadın Hapishanesi’ndeki kadın mahkûmlara ‘kadınlık onurları’ da aşağılanarak işkence yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar ile ilgili bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

2.    Silivri Kapalı Kadın Hapishanesi’nde bir kadın mahkumun, kafasının duvarlara vurulduğu, bu nedenle burnundan kan geldiği, hücre içinde bulunan dikiş iğneleri batırılarak acı çektirildiği ayrıca göğüs uçlarından sıvı akıncaya kadar sıkılarak hem işkence yapıldığı hem de taciz edildiği iddiaları doğru mudur? Bu işkence iddiaları araştırılacak mıdır? İşkence yapanlar ile ilgili bir işlem yapılacak mıdır?

3.     Silivri Kapalı Kadın Hapishanesi’nde bir başka kadın mahkumun kollarının ters kelepçelenip ve yere atılarak bileğinin kırıldığı iddiaları doğru mudur? 

4.    Silivri Kadın Hapishanesi’ndeki kadınlara işkence iddiaları ile ilgili hapishane müdürünün, "Söyleyin direnmesinler. Burası erkek hapishanesi, gardiyanlarımız da erkek. Olacaklardan biz sorumlu olmayız" ifadelerini kullandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise ‘erkek hapishanesinde’ kadın mahkumlar neden tutulmaktadır? Hapishane müdürü “olacaklardan sorumlu” değilse neden sorumludur? Hapishanede kadın gardiyan var mıdır? Hapishane müdürü hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

5.    Silivri Hapishanesi’nde kaç kadın mahkûm vardır? 

6.    12.10.2016 tarihinde Maltepe Çocuk Hapishanesi’ne giden bir avukatın, hapishane müdürünün gardiyanları odaya çağırarak darp ettirdiği iddiaları doğru mudur? Avukatın parmakları ve kafasının müdürün odasında kırıldığı iddiaları doğru mudur?

7.    “ … Çok net söylüyorum, Türkiye ceza ve tutukevlerinde kötü muamele, işkence yoktur. Böyle bir iddiası olan varsa, adresini, yerini, zamanını, kime, kim yapmış bunları açıklasın, biz de üzerine gidelim. Ben Adalet Bakanı'yım bana yazsın göndersin” şeklindeki ifadelerinize dayanarak basında yer alan bu iddiaları size yazıyorum. Bu iddiaların üzerine gidecek misiniz yoksa yine işkence yapanın yanına kâr mı kalacaktır? İki farklı hapishanedeki müdür ve infaz memurlar hakkında yasal süreç başlatacak mısınız?''